IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китайската икономика се стабилизира с по-силни от очакваното продажби на дребно

Продажбите на домакински уреди са се увеличили с 39% в сравнение със същия период на миналата година

10:46 | 15.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Китайската икономика демонстрира окуражаващи признаци на възстановяване. Според публикувани в петък данни продажбите на дребно са нараснали с най-силния темп от осем месеца насам, което показва, че неотдавнашните усилия на Пекин за стимулиране на икономиката са дали тласък на някои ключови сектори, предава Bloomberg.

Продажбите на дребно са се увеличили с 4,8% през октомври на годишна база, което е най-силният ръст от февруари насам и надхвърля всички прогнози в проучване на Bloomberg сред икономисти. Индустриалното производство е нараснало с 5,3%, което е по-ниско от прогнозите.

„Политиците ще бъдат доволни да видят съживяването на продажбите на дребно. Те по-скоро ще пожертват малко фабрична активност в полза на потреблението, въпреки че все още е рано да се каже дали икономиката на две скорости е приключила“, коментира Реймънд Йънг, главен икономист в Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

Показателите, публикувани от Националното статистическо бюро, отразяват непосредствения ефект от най-смелите мерки за стимулиране на китайската икономика след пандемията от Covid-19. Те целят да гарантират, че страната ще постигне целта си за годишен растеж от около 5%.

Пекин също така се опита да стимулира потребителските разходи, като субсидира покупките на оборудване, уреди и автомобили в рамките на програма, обявена по-рано тази година и засилена през последните няколко месеца. Продажбите на домакински уреди са се увеличили с 39% в сравнение със същия период на миналата година, което е най-бързият ръст от 2010 г. насам.

Въпросът сега е колко далеч е готово да стигне правителството, за да подкрепи вътрешното търсене и да се справи с дефлацията. Насърчаването на потреблението може да стане още по-наложително след преизбирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, тъй като той заплашва да наложи 60% мито върху повечето китайски вносни стоки - ход, който вероятно ще навреди на експортния сектор на азиатската страна.

Китайското производство на стомана се възстановява. Изображение: Bloomberg Китайското производство на стомана се възстановява. Изображение: Bloomberg

Други ключови данни от днес показаха, че производството на стомана в Поднебесната империя се е възстановило през октомври, прекъсвайки четиримесечен спад.

По-добрите маржове са позволили на производителите на стомана да произвеждат повече метал на месечна база за първи път от май насам, като производството е нараснало до 81,88 млн. тона. Това е с 6,2% повече от септември и с 2,9% повече от същия период на миналата година.

Увеличението означава, че кумулативният спад на производството през първите 10 месеца в сравнение с 2023 г. вече е намалял до 3%, което предполага, че индустрията все още е напът да надхвърли 1 млрд. тона за пета поредна година при сегашните темпове на работа.

Макар много заводи все още да са на загуба, а секторът на недвижимите имоти продължава да оказва натиск върху търсенето, анализаторите виждат нарастване на поръчките от производствената и подкрепяната от държавата строителна дейност, както и скок в износа. Въпреки това дългосрочните перспективи пред отрасъла остават мрачни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:46 | 15.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още