Инфлацията в САЩ пред октомври се повишава с 0,2% в сравнение със септември - със същия месечен темп като юли, август и септември. Годишната инфлация се ускорява леко до 2,6%, което обаче се обяснява с големите спадове на цените на газа през октомври 2023 г.
Данните изглежда не сигнализират за нова тенденция за ръст на потребителските цени, а по-скоро за еднократни ефекти. Пазарите обаче се занимават много с инфлационното въздействие на евентуалните мита върху вноса, които се очаква да бъдат наложени от администрацията на новоизбрания президент Доналд Тръмп.
От поуките от митата, които Тръмп въведе през 2018 г. по време на предишния му мандат, е ясно, че потребителските цени могат да не отразяват пълната цена на митото, макар че някой все пак трябва да поеме тази тежест, пише Investing.com.
Няколко категории потребителски цени изглежда навлизат в стабилно състояние. Данните от октомври показват, че в четири поредни месеца общата инфлация расте с по 0,2%. С изключение на цените на автомобилите, цените на основните стоки падат, а ръстът на цените на услугите се забавя.
Един от най-обсъжданите компоненти за измерване на потребителската инфлация е еквивалентният наем на собствениците (OER), който има 27% тегло в индекса на потребителските цени. OER е условна стойност на това, което собствениците на жилища хипотетично би трябвало да плащат за домовете си, ако бяха наематели.
Охлаждането на пазара на труда, облекчаването на важните компоненти на инфлацията и строгата парична политика ще стимулират Федералната комисия за отворените пазари да намали лихвите с 25 базисни пункта (0,25 процентни пункта) на срещата през декември. Фед обаче може и да започне да подготвя инвеститорите за възможна пауза при намаляването на лихвите през януари.
Това, което наистина има значение, са митата.
Инвеститорите са заети — и с право — с рисковете от инфлация от евентуалните мита. Както подробно обяснява Международната търговска администрация, митото е данък върху митническата стойност на внесен продукт.
Кой поема разходите за този данък? Не винаги това са потребителите. Според документ на Националното бюро за икономически изследвания на САЩ чуждите държави са поели „близо до половината от цената на митата върху стоманата“.
Разбира се, има две много важни съображения, които трябва да се включат в анализа: изключения и пазари, специфични за артикула.
По време на първия мандат на Доналд Тръмп той въведе изключения за над 2200 продукта въз основа на защитата на бизнеса, че митата причиняват значителни вреди или че чуждестранният продукт не се предлага в САЩ. По ирония на съдбата Байдън запази повечето от митата на Тръмп и въведе допълнителни мита през май от тази година.
Митата, наложени в началото на 2018 г., повлияха на производствените цени повече от потребителските, тъй като търговците на едро не прехвърлиха изцяло разходите за вноса върху крайните потребители.
Като цяло митата като политика генерират загуби за икономиката. Бизнесът и потребителите усещат въздействието - заетостта обикновено се свива, а чуждестранните търговски партньори въвеждат ответни мита като отговор.
Сред възможните положителни въздействия от тези видове търговски действия са възможностите за преговори, преминаването към повече местно производство и може би някои хуманитарни подобрения. Митата донякъде наказват чуждестранните фирми, които експлоатират работниците си с нечовешки условия на труд.
Можем обаче само да се надяваме, че светът ще стане по-безопасно и по-справедливо място, дори за работниците в други части на земното кълбо.
Що се отнася до инвестиционните перспективи, пазарите с право са внимателни на прага на 2025 г. Има икономически затруднения, но засега стабилните потребители, по-свободната политика на Фед и бизнеси, които планират да увеличат капиталовите си разходи, могат да продължат да подкрепят пазара.