Най-големите икономики в Източна Европа разчитаха на вътрешното търсене, за да се задържат на ниво през третото тримесечие, след като основният им търговски партньор Германия изпитва трудности с избягването на рецесия, съобщава Bloomberg.
Икономиката на Румъния се е разраснала само с 1,1% за периода юли-септември, показаха данни, публикувани от статистическата служба в четвъртък. Това е под медианната оценка за 1,6% в проучване на Bloomberg въпреки по-високите държавни разходи за инфраструктура и социални помощи.
Данните за брутния вътрешен продукт (БВП) на тримесечна база остават без промяна, което означава, че икономиката на страната едва е избегнала рецесия.
В Полша икономиката вероятно губи инерция в сравнение с по-силното второ тримесечие. Данните ще бъдат публикувани по-късно в четвъртък. Експресните данни за икономиката на България също ще излязат в четвъртък.
„През последните години Румъния отбеляза по-силен растеж от другите в региона, като икономическото производство бе по-слабо засегнато от шоковете на Covid-19 и пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна“, коментира Кевин Дейли, базиран в Лондон икономист в Goldman Sachs, преди публикуването на данните. „Очакваме годишният растеж да достигне 1,3% през тази година – макар че през втората половина на годината очакваме по-висок ръст поради големия импулс за растеж от разхлабената фискална позиция на Румъния“, допълни той.
Икономическият растеж на Румъния вероятно е бил повлиян от тежката суша през лятото и по-ниското търсене на износа на автомобили. Изправена пред едно от най-високите равнища на инфлация в ЕС, централната банка задържа разходите по заемите без промяна на ниво от 6,5% на последните си заседания.
Централните банкери трябва да преценят въздействието на президентските и парламентарните избори, които ще се проведат този и следващия месец, върху цените и икономиката, тъй като може да се наложи потенциално увеличение на данъците, за да се намали бюджетният дефицит, който тази година вероятно ще надхвърли 7% от икономическото производство.
Регионалната картина е смесена, след като унгарската икономика неочаквано навлезе в рецесия, след като вътрешното потребление не успя да компенсира дълбокия спад в промишленото производство. Спадът от 0,7% през третото тримесечие последва още понижението от 0,2% през предходните три месеца, което означава поредна рецесия от началото на миналата година насам.
През третото тримесечие икономиката на Чехия е нараснала по-слабо от очакваното, тъй като потреблението на домакинствата продължава да се възстановява, но износът остава слаб.
Според проучване на Bloomberg очакванията са икономическият растеж на Полша да се забави до 2,9% през трите месеца до края на септември спрямо 3,2% през второто тримесечие.
Данните излизат след неочаквания спад на продажбите на дребно през септември, който предизвика призиви за по-бързо намаляване на лихвите. Централните банкери обаче омаловажиха влиянието на спада на продажбите върху решенията си, като някои от тях дори отложиха перспективите за облекчаване на основните лихви поради разхлабената фискална политика.
Правителството на Полша определи бюджетния дефицит за следващата година на ниво от 5,5% от БВП, като се надява ръстът на икономиката да се ускори с 3,9%.
преди 1 седмица "Победата на Тръмп може да донесе политическа полза за Орбан, но що се отнася до икономиката, Тръмп е лоша новина за Унгария. Плановете му добавят към рисковете от инфлацията поради слабия форинт и сочат по-ниски приходи поради възможни тарифи за европейския автомобилен сектор.За форинта, който вече е на заден ход след последното понижение на лихвените проценти от Унгарската централна банка през септември, зашеметяващата победа на Тръмп изпрати най-зле представящата валута в ЕС до нива от 2022 ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Най-голяма е драмата в Унгария - най-бързо обедняваша, с най-голяма инфлация и най-девалвиращата валута в Европа! Приятелите на путин, ползващи най-скъпите горива на света - руските, до там се докараха... Хак да им е! отговор Сигнализирай за неуместен коментар