Базовата инфлация в САЩ запазва темпа си през октомври, подчертавайки продължаващите рискове, пред които са изправени представителите на Федералния резерв, опитвайки се да постигнат целта за ценови ръст от 2%, съобщава Bloomberg.
Така нареченият основен индекс на потребителските цени, който изключва разходите за храна и енергия, се увеличава с 0,3% за трети пореден месец и с 3,3% на годишна база, показват данни на Бюрото по трудова статистика (BLS).
Икономистите приемат този показател като по-добра мярка за инфлационната тенденция от общия индекс на потребителските цени (CPI). Показателят, който включва храните и енергията, се повишава с 0,2% на месечна база за четвърти пореден месец и с 2,6% на годишна основа, отбелязвайки първото ускорение на годишна база от март насам.
Данните подчертават бавния и разочароващ характер на битката срещу инфлацията. Последните данни, наред със силните потребителски разходи и икономическия растеж, подчертават нуждата от предпазливост във Фед, докато неговите представители обсъждат колко бързо да намалят разходите по заемите през следващите месеци.
Централната банка на САЩ също така ще трябва да се бори с нов набор от политики при новоизбрания президент Доналд Тръмп, като компаниите вече обмислят повишаване на цените в очакване на обещаните от него по-високи мита по вноса.
Някои показатели за инфлационните очаквания остават донякъде завишени сред потребителите и бизнеса, потенциално тревожен знак след години на силен ценови натиск.
Цените на употребяваните автомобили са се повишили с 2,7%, записвайки най-големия си ръст от над година, а цените на хотелите са се покачили с 0,4%, вероятно отразявайки щетите от ураганите „Хелънн“ и „Милтън“. Цените на самолетните билети продължават да се покачват, а тези при здравното осигуряване са се повишили с 0,5%. Цената на застраховките на автомобили и други моторни превозни средства леко са се понижили.
Цените в сектора на настаняването - най-голямата категория в рамките на услугите, са се вдигнали с 0,4%, отбелязвайки ускорение спрямо предходния месец.
Без да се включват жилищата и енергията, цените на услугите са се повишили с 0,3%, по-малко от септември, изчислява Bloomberg.
Междувременно цените на стоките, без храните и енергията, са се повишили за втори пореден месец. През по-голяма част от годината те бележат спад. Въпреки това, като се изключат употребяваните автомобили, цените на основните стоки са намалели с 0,2%, отбелязвайки най-големия си спад през 2024 г.
Централните банкери също така обръщат голямо внимание на растежа на заплатите, тъй като той може да хвърли светлина върху очакванията за потребителските разходи - основният двигател на икономиката. Отделен доклад от сряда, който съчетава данните за инфлацията с последните данни за заплатите, показва, че през октомври реалните доходи са нараснали с 1,4% спрямо предходната година, както и спрямо септември.
За много американци растежът на заплатите не е в крак с инфлацията през последните години и разочарованието от икономиката беше основен фактор за решителната изборна победа на Тръмп. В анкета на ABC News 45% от респондентите посочват, че финансовото им състояние се е влошило при сегашното управление — рекордно високо ниво, надминаващо дори равнищата от финансовата криза от 2008 г.