Европейската комисия (ЕК) и страните от Меркосур (Аржентина, Бразилия, Парагвай, Уругвай и наскоро присъединилата се Боливия) ще се опитат да приключат дългогодишните си преговори за търговско споразумение на среща на върха на латиноамериканския блок в началото на декември, пише Politico, като се позовава на запознати източници.
Подновеният натиск за сделката на финалната права идва на фона на очакванията фермери да се обединят срещу споразумението и да протестират в Брюксел и във Франция. Това създава усещане за дежавю, след като протести в цяла Европа в началото на тази година принудиха лидерите на Европейския съюз (ЕС) да спрат преговорите по-рано тази година.
Серия от лични разговори е планирана за седмицата в периода 25 ноември – 1 декември 2024 г. в Бразилия, за да се затворят оставащите вратички, според служител на Комисията. Според източника на медията страните от Меркосур увеличават натиска да сключат споразумението скоро.
Уругвай ще бъде домакин на среща на върха на Меркосур от 2-4 декември, когато Аржентина ще поеме ротационното председателство на блока.
Сделката, известна още като „крави срещу коли“, ще премахне търговските бариери и ще създаде общ пазар от близо 800 млн. души, или една пета от световния брутен вътрешен продукт (БВП).
За европейските поддръжници на сделката, водени от Германия, тя е отдавна закъсняла, тъй като Китай разширява икономическото си присъствие в Южна Америка и изтласква европейския бизнес. „Ако не сключим търговско споразумение с [Меркосур], тогава тази празнина наистина ще бъде запълнена от Китай“, коментира наскоро бъдещият върховен комисар по външнополитическите въпроси на ЕС Кая Калас. Между 2020 г. и 2022 г. китайските инвестиции в Латинска Америка са се увеличили 34 пъти, подчерта бившият естонски премиер на изслушване в Брюксел.
Преговорите все още не са приключили заради дискусии по условията, свързани с екологията, обществените поръчки и правната структура на споразумението. Страните от Меркосур искат от ЕС повече гъвкавост и време, за да дадат шанс на местните компании да се конкурират с местните европейски фирми. Бразилия също има желание да защити местната си автомобилна индустрия от вноса от ЕС, особено на електрически превозни средства.
Франция се опасява от вълна от внос на селскостопански продукти, заради което успя да блокира преговорите с Меркосур през януари, точно когато те изглеждаха близо до финалната линия. Този път обаче Париж няма влияние заради поражението на партията на президента Еманюел Макрон на европейските избори и на свиканите от него предсрочни парламентарни избори.
Повече от 600 френски депутати от двете камари на френския парламент отправят призив към председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, публикуван във всекидневника Le Monde, да не сключва сделката. Според народните представители „не са изпълнени демократичните, икономическите, екологичните и социалните условия за сключването и приемането на споразумение с Меркосур“.
Франция няма способността да събере квалифицираното малцинство, представляващо най-малко 35 процента от населението на ЕС, за да блокира пак споразумението. През последните седмици Париж започна дипломатическа офанзива, за да убеди други страни от ЕС да блокират сделката, но без успех. Източниците на медията казват за провален опит за разговори с Италия по темата, макар и Рим да има опасения, че споразумението може да стане също толкова политически експлозивно за страната, колкото и във Франция.