IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай се доближава до рекордните 1 трлн. долара търговски излишък

Все по-изкривената картина предизвиква отпор от повече държави, очакват се и митата на новата администрация на Доналд Тръмп

14:23 | 11.11.24 г.
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Търговският излишък на Китай вероятно ще достигне нов рекорд през 2024 г., което изправя страната пред потенциален сблъсък с някои от най-големите икономики в света заради търговските дисбаланси, пише Bloomberg.

Разликата между китайския износ и внос се очаква да достигне почти 1 трлн. долара, ако продължи да се увеличава със същия темп както през годината до момента, според изчисления на Bloomberg.

Излишъкът в търговията със стоки скочи до 785 млрд. долара за периода януари-октомври, според данни, публикувани миналата седмица – рекордно високо ниво за този период и увеличение от почти 16% спрямо 2023 г.

„Тъй като цените на китайския износ продължават да падат, ръстът на обемите е огромен“, коментира Брад Сетсър, старши сътрудник в Съвета по външни отношения, в пост в платформата Х.

Графика: Bloomberg Графика: Bloomberg

Китай разчита повече на износа, за да компенсира слабостта на вътрешното търсене, което Пекин едва наскоро се опита да компенсира чрез стимули.

Все по-изкривената картина предизвиква отпор от повече държави и администрацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп вероятно ще наложи мита, които ще намалят китайския износ за САЩ. Държави от Южна Америка до Европа вече вдигнаха тарифните бариери срещу китайски стоки като стомана и електрически превозни средства.

Чуждестранните компании също така изтеглят пари от Китай, като преките чуждестранни инвестиции намаляват силно през първите девет месеца на годината, според данни, публикувани в петък. Ако спадът продължи през останалата част от годината, това ще бъде първият годишен нетен отлив на ПЧИ поне от 1990 г., когато започват да се отчитат данни.

Чуждите инвестиции в Китай се свиват през последните три години заради геополитическо напрежение, песимизма относно втората по големина икономика в света и по-силната конкуренция от китайски местни фирми в индустрии като автомобилите.

Компаниите, които оттеглиха някои операции в Китай тази година, включват автомобилните производители Nissan Motor Co. и Volkswagen AG, заедно с Konica Minolta Inc., Nippon Steel Corp., International Business Machines Corp. и др.

Отговорът от страна на Пекин досега беше да обещае повече подкрепа за компаниите, като държавният съвет обяви в петък, че ще премахне финансовата подкрепа за индустриите, за да насърчи стабилния растеж на външната търговия, икономическото развитие и да стабилизира заетостта.

Китайските компании увеличават износа си през последните няколко години. От друга страна, забавящата се икономика, нарастващата електрификация и замяната на чуждестранни произведени стоки с местни алтернативи потискат търсенето на внос.

Резултатът през октомври е третият по големина излишък в историята, който беше малко под рекорда от юни. Търговският излишък, изчислен в юани, достига 5,2% от номиналния брутен вътрешен продукт през първите девет месеца на тази година, най-високо ниво от 2015 г. и доста над средното ниво за последното десетилетие.

Графика: Bloomberg Графика: Bloomberg

Излишъкът със САЩ нараства с 4,4% досега тази година спрямо същия период на миналата година. Излишъкът на Китай с Европейския съюз (ЕС) нараства с 9,6% и скача с почти 36% с 10-те държави от Югоизточна Азия в АСЕАН, показват последните данни.

Дисбалансите нарастват и с много други нации. Сега Китай изнася повече стоки в почти 170 държави и икономики, отколкото купува от тях, най-много от 2021 г. насам.

Възможно е да назрява и валутна война. Централната банка на Индия заяви, че е готова да остави рупията да отслабне, ако Китай позволи на юана да падне, за да се противопостави на американските мита.

Падащият юан би направил китайския износ по-евтин и би могъл допълнително да разшири излишъка с Индия, който достигна 85 млрд. долара досега тази година - с 3% повече, отколкото през 2023 г., и над два пъти повече от нивото му преди пет години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:23 | 11.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още