IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пламен Димитров, "Кофас": България едва ли ще постигне пълно икономическо възстановяване скоро

Неплатежоспособността у нас и в Европа вероятно ще остане над нивата отпреди пандемията, прогнозира управителят на "Кофас България"

10:18 | 11.11.24 г. 3
Автор - снимка
Създател
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Как се отразяват на България геополитическите катаклизми, остава ли Централна и Източна Европа анклав на сигурността по отношение на икономическия растеж, какви са рисковете пред икономическото възстановяване у нас и в кои сектори се увеличава най-силно броят на клиентите, за които е проблем да събират вземанията си? Отговорите на тези и други въпроси потърсихме от управителя на компанията за кредитно застраховане, бизнес информация и събиране на вземания "Кофас България" Пламен Димитров.

– Г-н Димитров, в началото на тази година казахте, че ще запомним 2023 г. с рекордните фалити в бизнеса. Какви са тенденциите през тази година?

– Да, прогнозите ни за висок брой фалити през 2023 г. се потвърдиха. Всяка година през април "Кофас" провежда проучване за нивата на неплатежоспособност в Централна и Източна Европа, включително и България. За 2023 г. наблюдаваме спад на българските фалити с 10,53% спрямо предходната година, което ни прави едно от малкото изключения в региона.

Въпреки това ситуацията далеч не е стабилна. Смятаме, че реалният брой на компаниите, които не могат да изпълнят задълженията си, всъщност може би дори се е увеличил, тъй като много предприятия избягват процедурата по несъстоятелност, предпочитайки да преустановят дейността си или да продадат активите си.

Засега е рано да прогнозираме тенденциите за 2024 г., но България вероятно ще следва общоевропейските тенденции, при които неплатежоспособността остава висока, над нивата от периода преди COVID.

Пламен Димитров
Снимка: Кофас България

Пламен Димитров е управител на застрахователната компания „Кофас“ в България от 2019 година насам. Той има над 15 години опит в банковия сектор, като през последните четири от тях е бил директор на отдел „Корпоративни клиенти“ в Райфайзенбанк (България). Започва кариерата си в ОББ като специалист микрокредити. През 2004 година постъпва в  Райфайзенбанк, където е специалист по малки и средни предприятия, а след това става управител на клон на банката.

Пламен Димитров има магистърска степен по Икономика на търговията от Университета за национално и световно стопанство в София, както и успешно защитен MBA от един от най-престижните университети в Югоизточна Европа - Cotrugli Business School (Хърватия).

– Как се отразяват на България геополитическите катаклизми – от Украйна до Близкия изток, по-трудно ли става за търговията, основана на съюзи?

– Войните в Източна Европа и Близкия изток оказват силно негативно влияние върху нашата икономика. Войната между Русия и Украйна, започнала преди две години, нанесе трайни последици както за българската, така и за европейската икономика, включително недостиг на суровини, прекъснати вериги за доставки и криза с енергията. Тези проблеми са особено тежки за страни като България, където индустрията е зависима от вносни суровини и готови продукти.

Войната в Близкия изток също носи сериозни рискове за Европа, като основният проблем би бил възможно блокиране на Ормузкия проток. Това би застрашило доставките на петрол и втечнен природен газ (LNG), поставяйки под риск бизнеса не само в Европа, но и в световен мащаб.

– Преди време посочихте, че Централна и Източна Европа се оказва анклав на сигурността на фона на останалите региони в света, що се отнася до икономически растеж. Все още ли смятате, че регионът се развива по свои правила?

– Все още смятаме, че ЦИЕ се отличава със стабилност спрямо други световни икономики, като тази на Германия, където икономическото забавяне е силно осезаемо. Според последния ни анализ има тенденция на спад в инфлацията, но тя продължава да е пречка за икономическото възстановяване в България и региона. Очакваме обаче ниско ниво на инвестиции през следващата година, което ще задържи икономическия растеж на сравнително скромно ниво. Прогнозата ни за България е ръст на БВП от 2% за 2024 г., което е в синхрон с очакваните показатели за други страни в региона, като Румъния, Чехия и Словакия.

– Пренасочва ли се българският бизнес към нови търговски партньори заради рецесията в Германия?

– Германската икономика е подложена на сериозен натиск поради високите енергийни разходи, което създава трудности за българския експорт. Секторите, ориентирани към германския пазар, като автомобилостроене и производството на машини, са особено уязвими. Германската индустрия изпитва сериозни затруднения да се конкурира с производителите от Азия и Близкия изток, където енергийните разходи са по-ниски. Макар някои компании да търсят нови пазари, процесът е бавен и изисква значителни усилия и ресурси. На този етап българският бизнес все още разчита основно на пазарите в Западна Европа, и особено на Германия.

– Има ли наистина икономическо възстановяване в България и какви сигнали за това дава бизнесът? Какви рискове го съпътстват?

– Въпреки положителните сигнали за инфлацията пълно икономическо възстановяване едва ли ще бъде постигнато скоро поради очакваното ниско ниво на инвестиции през следващите 12 месеца. Прогнозата ни е БВП на България да нарасне с 2,8% през 2025 г., което е стабилен, но умерен резултат на фона на политическата нестабилност в страната.

Най-големите рискове за икономиката ни през 2024 г. ще бъдат в секторите на леката промишленост, строителството и транспорта, където компаниите изпитват сериозни трудности заради високите разходи за материали и ниските маржове на печалба.

– От гледна точка на вашия бизнес увеличават ли се клиентите, за които е проблем да събират вземанията си?

– Да, през последните години наблюдаваме значително увеличение на просрочените плащания. Секторите с най-сериозни затруднения са транспортът и строителството, където компаниите често изпадат в неплатежоспособност поради ниска ликвидност. Увеличените разходи за съдебни процедури също представляват пречка, тъй като един процес може да отнеме години, а невинаги води до успешното обезщетение на кредиторите.

– По какъв начин вашата експертиза помага на клиентите да се ориентират в тази несигурна и променлива среда?

– В "Кофас" предлагаме не само застраховка на вземанията, но и стратегии за превенция на кредитния риск. Чрез задълбочени анализи и оценки на платежоспособността на партньорите на нашите клиенти можем значително да смекчим риска от неплащане. Постоянният мониторинг на финансовите показатели и глобалната мрежа на "Кофас" ни позволяват своевременно да предоставим ключова информация, която помага на клиентите ни да вземат информирани решения и да адаптират стратегията си към динамичната икономическа среда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:19 | 11.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 1
147inc
преди 1 седмица
ГАРАHТИРАHO: Зa 21 дни щe пpaвитe жecтoк CEKC като пopнoзвeзда - ще увeличите тpайно пeниcа си със 7 см и ще започнете да получавате еpeкция за 3 секунди и твъpдa кaто cтомaнa, кoлкoтo дълго иcкaте!---- https://cia.sh/stilmen
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 18
grainis
преди 1 седмица
Пълно икономическо възстановяване и непробиваема стабилност на държавата са възможни само с прилагането на методи като например Алтернативния Монетарен Механизъм "Зелен Трилионен Фонд" - green-trillion.alle.bg , за неограничено грантово, извнбюджетно, извънбанково, извъневрофондово финасиране на крупни инвестиционни обекти, на иновационни технологии, бизнеси, стартъпи, социални програми. Дотогава ще продължаваме се гърчим безкрайно в агонията на недоимъка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 18
гъбко
преди 1 седмица
Прави приятно впечатление, че все по-често ни поставят диагноза в едно с Румъния, Словакия и Чехия. Очевидно Унгария изпада от влакчето и се забатачва все повече, но това е друга тема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още