IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай е готов за Доналд Тръмп, дори със заплахите на републиканеца за нови мита

Пекин е натрупал богат арсенал след първия кръг на търговската война, която новоизбраният президент на САЩ започна при първия си мандат

22:31 | 06.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Потенциалните опции за правителството на Си, според него, включват насочване към американски компании със значителни интереси в Китай, продажба на държавни ценни книжа на САЩ, девалвиране на юана и по-голям фокус върху Европа и Латинска Америка. 

„Писна им да бъдат третирани като пинята и искат да отвърнат на удара“, посочва Кенеди, визирайки Китай и политиците.

Една неизвестна в битката между Вашингтон и Пекин е появата на Илон Мъск като основен поддръжник на кампанията на Тръмп. Милиардерът, главен изпълнителен директор на Tesla, поддържа широки бизнес отношения с Китай, което увеличава възможността той да настоява за по-мек подход. Тръмп похвали Мъск, докато обявяваше победата си от изборите в сутрешните часове в САЩ.

Но ако избухне търговска война, Китай ще бъде готов да отвърне на удара, a американският износ на селскостопански стоки може отново да се окаже основна мишена. След първия мандат на Тръмп Бразилия засили позицията си на най-големия доставчик на соя за Китай и сега е и най-големият източник на доставки на царевица, заменяйки в това отношение САЩ. През 2016 г. американските компании отговаряха за повече от 40% от китайския внос на соя, но техният дял е спаднал до по-малко от 18% през първите девет месеца на тази година.

Забавящата се икономика на Китай също предоставя на Пекин по-голям буфер, тъй като търсенето на свинско месо, както и на царевица и соя за храна на свинете, е спаднало. Това означава, че Пекин е по-малко зависим от вноса и може по-лесно да пренасочи търсенето към други страни.

Ролята на САЩ като водещ доставчик на соя за Китай избледнява. Графика: Bloomberg Ролята на САЩ като водещ доставчик на соя за Китай избледнява. Графика: Bloomberg

„Не бива да има никакво съмнение относно отмъщението на Китай „око за око, зъб за зъб“, изтъква Джоу Сяомин, анализатор в мозъчен тръст в Пекин и бивш заместник-представител в китайската мисия на ООН в Женева преди десетилетие. „Основните мишени включват царевицата и соята. Страната е в по-добра позиция спрямо 2018 г. да предприеме контрамерки, тъй като Китай разви Бразилия като надежден алтернативен източник на доставки и успя да намали вноса от САЩ“, добавя той.

В същото време обаче пред Китай има по-малко очевидни цели, които да удари. Вносът на страната от САЩ е намалял от пика през 2021 г. и Пекин не е подписвал договор за закупуване на нови самолети на Boeing Co. от години, което означава, че има една заплаха по-малко, която може да отправи. Освен отслабването на търговските отношения, преките инвестиционни връзки между САЩ и Китай също се свиват: размерът на китайски инвестиции в САЩ за миналата година е намалял с 28% от пика през 2019 г., показват данни на ООН.

Това повишава възможността Китай да се опита да обезцени валутата си, правейки износа по-евтин.

Бразилия вече е най-големият доставчик на царевица за Китай. Графика: Bloomberg Бразилия вече е най-големият доставчик на царевица за Китай. Графика: Bloomberg

Един основен нов инструмент за Си е контролът върху износа, който САЩ прилага често срещу Китай. Миналата година Пекин ограничи задграничните продажби на галий и германий - два метала, които се използват широко в производството на чипове, комуникационно оборудване и отбранителна промишленост. Сега Китай може да се опита да наложи ограничения върху стратегически значимите суровини, от които САЩ се нуждаят за развитието на своите технологии, като антимон, който се използва в някои полупроводникови устройства.

Китай вече има и по-гъвкав процес за санкциониране на чуждестранни фирми. Властите казаха през септември, че Китай ще започне разследване срещу PVH Corp., компанията майка на Tommy Hilfiger и Calvin Klein, за това, че не използва памук, произвеждан в региона Синдзян, където САЩ ограничи търговията поради опасения за нарушаване на човешките права. Пекин също санкционира американска фирма за дронове, блокирайки достъпа ѝ до части от Китай.

В крайна сметка Китай би предпочел да сключи сделка с Тръмп. Новоизбраният президент на САЩ сигнализира, че ще бъде отворен за китайски инвестиции в САЩ, което потенциално може да формира основата за някакъв вид споразумение, коментира Хенри Уан, основател на мозъчния тръст Center for China and Globalization.

„Тръмп е прагматичен политик, който се фокусира върху решаването на конкретни проблеми“, изтъква Уан. „Китай има предимство при електрическите превозни средства и екологичните технологии. Налице е огромна възможност китайските компании да помогнат да подкрепят програмата „Да направим Америка отново велика“, добавя той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:32 | 06.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още