IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай е готов за Доналд Тръмп, дори със заплахите на републиканеца за нови мита

Пекин е натрупал богат арсенал след първия кръг на търговската война, която новоизбраният президент на САЩ започна при първия си мандат

22:31 | 06.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Когато Доналд Тръмп за първи път започна търговска война с Китай през 2018 г., Пекин се оказа неподготвен и не беше сигурен как да отговори. Този път китайският държавен глава Си Дзинпин е натрупал арсенал за битка, въпреки че все още има какво да губи, пише Bloomberg.

Тръмп, който спечели втори мандат като президент, заплаши да наложи 60% мита върху китайските стоки - ниво, което според Bloomberg Economics ще унищожи търговията между най-големите икономики в света. Тези мерки ще допълнят ограниченията, които Вашингтон наложи върху износа на напреднали технологии.

От първия мандат на Тръмп досега Китай предприе стратегически мерки, за да гарантира, че е по-устойчив и в добра позиция да отвърне на удара. Ключът към това е разширяването на неговия инструментариум, който сега включва контрол върху износа на стратегически значими суровини, в допълнение към митата върху селскостопански стоки и списък с юридически лица, който може да се насочи към ключови американски компании.

„Психологически погледнато, Китай е много по-добре подготвен да се справи отново с него (Тръмп)“, коментира Джоу Бо, старши сътрудник в Центъра за международна сигурност и стратегия към университета „Цинхуа“.

Все пак Си би предпочел да избегне търговска война с размяна на нови мита, която рискува да се окаже много по-опустошителна от своя предшественик. Китай разчита на износа на стоки като електрически превозни средства и батерии, за да подкрепи икономиката си, задушена от дефлация и проблеми с жилищния пазар. Тази седмица китайският парламент заседава, за да вземе решение дали да наложи нови мерки за насърчаване на потреблението, оттам и на цялостния икономически растеж.

САЩ губат позиции по отношение на търговията на Китай. Графика: Bloomberg САЩ губат позиции по отношение на търговията на Китай. Графика: Bloomberg

Ако Тръмп изпълни заплахите си за нови мита, китайските власти ще трябва да направят много повече, за да помогнат на икономиката. Goldman Sachs Group заяви миналата седмица, че по-строгите търговски ограничения за Китай може да накарат Си да засили вътрешното потребление, нещо, което Комунистическата партия традиционно се стреми да избягва.

В сряда юанът отчете най-големия си спад спрямо долара за последните години, а цената на китайските акции се понижи, подкрепяйки усещането на инвеститорите за нестабилността, която предстои, когато Тръмп отново влезе в Белия дом.

„Китай едва ли може да отвърне на 60-процентните мита“, изтъква Алисия Гарсия Хереро, главен икономист за Азиатско-Тихоокеанския регион в Natixis SA. „Това, което Китай ще направи, е да обяви по-голям стимул за противодействие, така че пазарът да не наказва Китай“, добавя тя.

По време на първия мандат на Тръмп постоянните заплахи, митата и търговските преговори завършиха със сделка, подписана през януари 2020 г., която включваше ангажимент от страна на Китай да купува американски стоки на стойност 200 млрд. долара, за да се опита да свие търговския дефицит на САЩ спрямо азиатската страна. Избухването на пандемията от Covid-19 по това време обаче влоши бързо отношенията между страните и Китай така и не се доближи до постигането на целите, тъй като китайският износ скочи по време на пандемията.

Една подновена търговска война заплашва да нанесе по-големи щети на световната търговия. Миналата година китайските компании са доставили на САЩ стоки за 500 млрд. долара, или около 15% от стойността на целия износ на Китай. Ако САЩ наложат по-високи мита върху всички китайски стоки, това може да унищожи продажбите на засегнатите компании, които междувременно са изправени пред слабо вътрешно потребление и мудна китайска икономика.

Въпреки че китайските политици не искат да реагират прекомерно на новите търговски ограничения на Тръмп, те се тревожат да не изглеждат слаби, коментира Скот Кенеди, старши съветник във Вашингтонския център за стратегически и международни изследвания, който често пътува до Китай.

Вносът на китайски стоки за САЩ спада още по време на първата търговска война. Графика: Bloomberg Вносът на китайски стоки за САЩ спада още по време на първата търговска война. Графика: Bloomberg

Последна актуализация: 22:32 | 06.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още