IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

"Бритшорингът" превръща Обединеното кралство в икономическа колония на САЩ

По-евтината работна ръка във Великобритания привлича американските компании, но новите политики на Лондон могат да променят този тренд

15:30 | 16.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Перфектно място за лов

Великобритания е идеалното място за лов на таланти за американските компании, които търсят евтина, добре образована работна ръка.

Британците са англоезични и се намират в часова зона, която предлага предимство за американските компании, които искат да се разширят в световен мащаб, коментира Сморфит. Някои американски технологични фирми „следват слънцето, набират хора, за да могат да имат работна сила, която да действа, докато американските служители спят“, добавя той.

Силният долар също помага. През есента на 2014 г. паундът се разменяше срещу 1,71 долара; днес той се търгува срещу 1,3 долара.

Спадът доведе до това заплатите във Великобритания да изглеждат още по-ниски за американските фирми.

„Ако заплатата за дадена позиция във Великобритания достига 100 000 паунда, заплащането в САЩ за същото място ще бъде 300 000 долара или повече“, коментира Андрю Харви, главен изпълнителен директор на фирмата за подбор на персонал VMA Group.

Дори ако компаниите трябва да насочват част от персонала си от Великобритания за важни срещи, „разходите за пътуване до Ню Йорк от Лондон или Глазгоу не са много повече, отколкото от, да речем, Уайоминг“, посочва професорът по икономика в Станфордския университет Никълъс Блум.

Обратният полет през делничните дни от Ню Йорк до долината Джаксън Хоул в Уайоминг в момента струва около 600 паунда и отнема седем часа. Полети за същата дата от Лондон до Ню Йорк струват 400 паунда при подобно време.

Търсенето от страна на работодателите в САЩ за работници от Обединеното кралство се е удвоило от началото на пандемията, изтъква Сморфит. Пандемията предизвика масово пренасочване към дистанционна работа и доведе до повече набиране на персонал в чужбина.

Преминаването към дистанционна работа след Covid-19 също означава, че повече служители не пътуват, което улеснява специалистите по подбор на персонал да убедят работодатели в САЩ да заложат на набиране на таланти отвъд граница.

Базираната в Лондон VMA отбелязва, че делът на нейния бизнес, свързан с американските компании, е нараснал от нула до около 10 процента след коронавируса.

И все пак това не е само добра новина за привлекателността на британските таланти – много работодатели преследват американския бизнес, защото британската икономика буксува.

Инвестициите в британски работни места от местни компании предоставят решаваща спасителна линия. Износът на услуги за САЩ се е увеличил повече от два пъти между второто тримесечие на 2016 г. и второто тримесечие на тази година. Годишната търговия вече достига стойност от 129 млрд. паунда.

Европейският съюз (ЕС) все още е най-голямата дестинация за износа на услуги от Обединеното кралство, като САЩ са на второ място. Но износът за САЩ расте с много по-бързи темпове.

И все пак, най-важното за Великобритания е, че в много случаи американските компании насочват този износ.

„Тъй като нещата не са толкова цветущи в Обединеното кралство, има много таланти, които вдигат ръце [и отиват да работят в САЩ]“, посочва Сморфит.

Какво означава това за британския динамизъм, предстои да видим. Има аргументи, че работата за американска компания може да помогне за предаването на умения и обучение, необходими на Великобритания, за да стане отново конкурентоспособна.

Но обратната страна е, че най-умните и способни британци в крайна сметка може да се преместят в САЩ, оставяйки страната със статута на икономическа колония на Вашингтон.

След това възниква въпросът колко дълго ще продължи този бум при търсенето на таланти. Доналд Тръмп проведе кампания за „спиране на аутсорсинга“ и обеща да въведе мита до 20% върху стоките, влизащи в САЩ от други страни.

Такива налози няма да се прилагат за търговията с услуги – да речем британски работник, занимаващ се с документи за американски бизнес в Лондон, но политическите послания може да предизвикат охлаждане в корпоративните заседателни зали, ако Тръмп си върне Белия дом.

Заплаха може да дойде и от икономическата политика на Обединеното кралство. Интересът към Великобритания от американски компании намаля след минибюджета на бившия премиер Лиз Тръс от септември 2022 г.

Миналата седмица работодателите се оказаха най-големите губещи от данъчния пакет на финансовия министър от Лейбъристката партия Рейчъл Рийвс, който предвижда увеличение на разходите за компаниите от април.

Освен това ще се преразгледат правата на работниците, което ще означава, че работодателите трябва да осигурят пълна защита на новия персонал от първия ден на работа и ще разшири ролята на синдикатите.

Налагането на по-строги правила ще събуди притеснения сред американските компании, които вече имат голям брой служители на Острова.

Ако разходите за правене на бизнес в Обединеното кралство внезапно скочат, апетитът за наемане на работна ръка в страната от американските фирми ще се охлади.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:57 | 16.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още