IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

"Бритшорингът" превръща Обединеното кралство в икономическа колония на САЩ

По-евтината работна ръка във Великобритания привлича американските компании, но новите политики на Лондон могат да променят този тренд

15:30 | 16.11.24 г. 1
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Едуард Ийст се мести в САЩ в началото на 2023 г., за да преследва сделки с американски конгломерати за своята маркетингова агенция Billion Dollar Boy. Но въпреки че британският предприемач сега е базиран в Ню Йорк, той запазва повечето си служители в Обединеното кралство поради една проста причина: разходите.

„Ако печелите 100 паунда в Лондон, ще спечелите 200 долара в Ню Йорк“, казва той. „Неща като човешки ресурси, финанси, операции, бизнес въпроси, правни въпроси – ще възложим възможно най-много от тях на нашия бизнес в Обединеното кралство“, добавя Ийст.

38-годишният мъж е сред нарастващия брой корпоративни ръководители, които се възползват от увеличаващата се разлика в заплатите в САЩ и Великобритания. Но опитът на Изтока не е доминиращ. Всъщност има много повече американски компании, които аутсорсват работни места на Острова, отколкото смели британски предприемачи, които се стремят да пробият в САЩ.

Преди десетилетия се наблюдаваше бърз аутсорсинг на служители на кол центрове и производствени предприятия в страни като Индия и Виетнам, където работната ръка е много по-евтина. Сега американските компании все повече аутсорсват във Великобритания.

Почти едно от всеки шест работни места, обявени в Обединеното кралство досега тази година, е било регистрирано от компания със седалище в САЩ, става ясно от анализ на LinkedIn. Това е увеличение с 30 на сто спрямо миналата година.

По-ниските заплати и благоприятната часова зона правят Великобритания основна цел за американските компании, много от които са по-отворени към дистанционна работа след пандемията. По-силният икономически растеж също така позволява на американските фирми да привличат най-добрите таланти, побеждавайки британските конкуренти.

Потокът от пари и процъфтяващият износ на услуги към САЩ се превърнаха в спасителен пояс за британската икономика, която се бори с бавен растеж и анемични нива на общи инвестиции.

Но тази тенденция също представлява предупредителен знак.

Експертите по подбор на персонал казват, че това е симптом на сушата при наемането на служители във Великобритания. В глобалната война за таланти, особено във високотехнологични индустрии като изкуствения интелект, американските компании отнемат някои от най-добрите таланти на Великобритания, защото те са тези, които се разширяват по-агресивно.

Работната ръка в Обединеното кралство е „фундаментално по-евтина“ от тази в САЩ

Аутсорсингът на работни места в чужбина винаги е бил мярка за намаляване на разходите и тенденцията за т.нар. „бритшоринг“ не е по-различна.

Американските компании аутсорсват офис служители в Обединеното кралство, защото там разходите са наполовина по-ниски, казва Майкъл Стул, управляващ директор на ManpowerGroup UK.

„Определено има интерес към счетоводители, адвокати, консултанти. Това са всички области, в които виждаме търсене на работна сила в Обединеното кралство“, добавя той.

Обявите за работа в САЩ, особено в медиите и технологиите, подчертават голямата разлика в заплатите. Калифорнийският технологичен гигант Netflix миналата година пусна обява за стюардеса в един от частните му самолети, гарантирайки годишно възнаграждение от 385 000 долара.

В обяви за работа в американската верига за бързо хранене Chipotle се казва, че кандидатите могат бързо да спечелят 100 000 долара. Това над два пъти повече от средната годишна заплата в Обединеното кралство и само с около 10 000 паунда по-малко от това, което средностатистически главен изпълнителен директор печели на Острова, изтъква Службата за национална статистика (ONS).

Наемането на работа в Обединеното кралство, където заплатите са по-ниски от тези в САЩ, вече е установена стратегия за американските компании, които искат да запазят разходите си ниски.

„Получих съвет от хора, които са много по-опитни от мен и едно от първите неща, които попитаха, беше „Обмисляли ли сте да използвате по-голяма подкрепа от Обединеното кралство?“ Много фирми го правят“, споделя Ийст.

Холивуд е в челните редици при налагането на „бритшоринг“. Цялата Къща на мечтите във филма „Барби“ е изградена на британско летище от Втората световна война.

„Конкурентното предимство на Обединеното кралство е, че е фундаментално по-евтино от САЩ. Това е факт“, изтъква Джей Розенуинк, мениджър в Warner Bros.

Освен по-ниските заплати, работниците в британската филмова индустрия нямат толкова мощни синдикати, както в САЩ, което означава, че договорите им не са толкова строги, добавя той.

Британските заплати са много по-ниски от американските до голяма степен защото икономиката от другата страна на Атлантика е по-стабилна.

Икономиката на САЩ отдавна е най-голямата в света и все още расте с най-бързия темп в рамките на Г-7. Според Международния валутен фонд (МВФ) американският брутен вътрешен продукт (БВП) ще нарасне с 2,8% тази година, над два пъти повече от очаквания за Великобритания 1,1% темп.

Американските компании също имат по-дълбоки джобове, защото развиват бизнес на много по-голям пазар, което означава по-големи продажби и печалби.

„Това е невероятно по-голям пазар“, посочва Ийст, чиито клиенти включват Amazon и Meta Platforms. В случая на Billion Dollar Boy рекламните договори в САЩ могат да бъдат осем пъти по-доходоносни от тези в Обединеното кралство.

Доклад на мозъчния тръст Social Market Foundation установи по-рано тази година, че американците са с една трета по-богати от средностатистическия британец. Средната заплата надхвърля 52 000 паунда в САЩ за миналата година, докато еквивалентът в Обединеното кралство е 35 000 паунда.

Заплащането във Великобритания отдавна изостава от това в САЩ, а при професиите, свързани с офис работа, различията могат да бъдат особено големи.

Средната заплата за мениджър „Комуникации“ в Обединеното кралство е 48 250 паунда, с 31% по-малко, отколкото е заплащането за същата позиция в САЩ.

Заплащането на IT директор в Обединеното кралство би струвало 24 процента по-малко от трудовото възнаграждение на такъв в САЩ. Един главен информационен директор във Великобритания получава средно 138 750 паунда годишно, с 55 139 паунда по-малко, отколкото ако работи в САЩ.

Репутацията на Великобритания като място на ниски заплати в САЩ понякога бяга от реалността.

„Има моменти, в които компаниите може да си помислят, че си осигуряват евтина работна ръка в Обединеното кралство, но реално там тя не е толкова евтина, колкото са очаквали“, комнетира Дънкан Сморфит, пазарен директор в компанията за подбор на персонал Robert Half. „

Адвокатите в Лондон вече получават сходни с американските си колеги заплати, след като адвокатските кантори в САЩ предизвикаха война за привличане на таланти в британската столица. Началните заплати до 180 000 паунда за новоквалифицирани адвокати вече не са необичайни – над 10 000 паунда над това, което печели министър-председателят на страната Киър Стармър, ъщо бивш адвокат.

Ангажирани в битка за таламнти, водещите адвокатски кантори в Обединеното кралство сега плащат на младши адвокати с цели 50 процента повече, отколкото преди пет години. Ръководителите тук са загрижени, че надпреварата в заплащането е неустойчива. Един от тях казва: „Сега фирмите в Обединеното кралство се затрудняват да поддържат нивото на заплатите в САЩ“.

Всичко това може да създаде напрежение. Един базиран в Лондон мениджър, който не печели толкова, колкото колегите си в САЩ, се оплаква на шефа си, след като открива, че негов подчинен в Ню Йорк, получава по-висока заплата.

След като отбелязва „зашеметяващата“ разлика в заплащането, мениджърът получава прост отговор – да се примири с това, животът в САЩ е по-скъп.

Последна актуализация: 13:57 | 16.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Dani_2077
преди 1 месец
Защо са тези излияния на две страници ? - това е нормалното положение на нещата. След това, който иска по-евтино, прехвърля служители в България и така по веригата ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още