IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

„Кофас“: Растежът на българската икономика ще се ускори до 2,8% през 2025 г.

Регионът на Централната и Източна Европа ще се представи по-добре от страните от Западна Европа, посочи  Пламен Димитров, управител на „Кофас България"

12:28 | 04.11.24 г.

Въпреки липсата на политическа стабилност в България икономиката успява да расте по-добре от тази в някои съседни държави. Това коментира Пламен Димитров, управител на "Кофас България", в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria. Тази година страната ще има ръст на брутния вътрешен продукт, по-голям от този на Румъния и Унгария и около този на Словакия. Икономическият ръст на България се очаква да е 2% през тази година и да напредне допълнително до около 2,8% през 2025 г., коментира още той.

Миналата седмица нов секторен доклад на „Кофас България“ посочи, че въпреки икономическите проблеми в Европейския съюз (ЕС) представянето на страните от Централната и Източна Европа (ЦИЕ) се очаква да остане стабилно през тази и да се подобри през следващата година.

По думите на Димитров икономиката на България успява да расте с характерните за региона ръстове, макар да има предимно правителства с кратък хоризонт. Според наблюденията на събеседника е налице оптимизъм у бизнеса у нас, че е възможно дори без дългосрочна политика на редовно правителство, икономиката да поне, колкото и тази в региона.

„Регионът на Централната и Източна Европа ще се представи по-добре от страните от Западна Европа като ръст на икономиката през следващата година. Докато за Франция и Италия се очаква доста под 1% ръст на БВП, за ЦИЕ ръстът ще е около 2-2,5%. В същото време това ще е доста под прогнозите за големите икономики в Азия, където Индия се очаква да запише около 6% ръст за 2024 г.

Димитров подчерта, че най-големите геополитически рискове остават военните конфликти, които пренастройват веригите на доставки и структурите на някои икономики, като тези в Украйна, Израел и евентуален конфликт около Тайван.

„Германия например загуби конкурентното си предимство на евтината енергия от Русия и пренастройката на икономиката сега преминава през тежка криза“, коментира той. 

Секторите под риск за следващата година са инфраструктурното строителство, леката индустрия и транспорта, където маржовете са ниски през последните 12 месеца и вече има ежедневни фалити при малките компании, каза Димитров. Кризата в транспорта е заради регулациите, които удариха българските компании, намалените навла и увеличените заплати за шофьори, какти и увеличените суми по лизингите, добави гостът.

Пламен Димитров обърна внимание и на пазара на недвижими имоти в България, където цените ще продължат да растат паралелно с ограниченото търсене, подкрепени от притока на инвестиции от средства, генерирани чрез сивата икономика. 

"Цените на имотите в България растат ударно и единственото обяснение е в сивата икономика и че печалбите от нея се вливат в строителството на сгради. "Ръстът е толкова силно нагоре, че не отговаря нито на ръста на заплатите, нито на инфлацията. В други европейски държави също има ръстове на цените, но те са придружавани и от корекции, докато в България движението на цените е "само и единствено нагоре", добави той.

Още от разговора може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:34 | 04.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още