Турската инфлация се е забавила по-малко от прогнозираното миналия месец, подсилвайки очакванията сред икономисти, че намаление на лихвите едва ли ще е на дневен ред тази година.
Според официалните данни годишният темп на инфлация се е забавил до 48,6% през октомври от 49,4% през септември. Икономисти, анкетирани от Bloomberg, очакваха инфлация от 48,3%. Месечното изменение, предпочитаната метрика на централните банкери, е 2,88% след 2,97% през септември.
Годишната турска инфлация. Графика: tradingeconomics.com
Централната банка вече изрази притесненията си за темпа на дезинфлация след по-слаби от очакваното данни за септември. Анализаторите свиха прогнозите си за евентуално намаляване на лихвите тази година заради по-бавния напредък по слагането под контрол на цените. Основната лихва е без промяна на ниво от 50% от март насам.
Само истанбулската инфлация, която бе публикувана миналата седмица, показа, че цените остават по-високи в най-големия турски град спрямо останалата част от страната, като растежът на цените на дребно е 59,1% годишно през октомври, което е съвсем леко забавяне спрямо предходния месец.
Гуверньорът на Турската централна банка Фатих Карахан трябва да представи оценка в рамките на последната тримесечна прогноза по-късно през седмицата, като някои очаквания в институцията са инфлацията да приключи годината на ниво от около 42% - което е горният край на настоящата прогноза. За повечето анализатори обаче вниманието е насочено върху цените през следващата година, като настоящата прогноза е за 14% към края на 2025 г.
„Ако видим, че централната банка намалява своята прогноза за края на 2025 г. от 14% или я запазва същата, то тогава това може да означава, че лихвите ще останат по-високи от сега очакваното“, коментира Туфан Комерт, изпълнителен директор за пазарни стратегии на BBVA в Лондон. „Прогнозите за по-висока инфлация занапред, от друга страна, ще означават, че централната банка ще търси баланс между растежа и инфлацията, вместо да се съсредоточава изцяло върху инфлацията“, допълва той.