IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Следващият президент на САЩ ще наследи цъфтяща икономика и това е страховито предизвикателство

Както Камала Хари, така и Доналд Тръмп се представят като най-добрият кандидат, който ще опази в бъдеще стабилността на американската икономика

16:52 | 03.11.24 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Поредицата от забележително добри икономически новини през миналата седмица може да създаде страховит мандат за кандидата, който бъде избран за следващия президент на САЩ, пише CNBC.

Дни преди изборите на 5 ноември се очаква инфлацията да се охлади още повече спрямо връхната точка преди пандемията, създаването на работни места в частния сектор надминава очакванията, данните за продажбите на жилища със сключен договор за тях нарастват, нагласите на потребителите стават оптимистични, а брутният вътрешен продукт расте, макар и леко под някои очаквания.

Широкият измерител S&P 500 е нараснал с над 50%, откакто президентът Джо Байдън встъпи в длъжност през януари 2021 г. и с 24% от началото на тази година, сочат данни на Morning Consult.

„Помните ли как се насочвахме към депресия и всички тези неща? Познайте какво? Имаме най-силната икономика в света. В целия проклет свят“, каза Байдън във вторник на събитие, по време на което обяви нови средства за инфраструктура на пристанището в Балтимор.

Вицепрезидентът Камала Харис и бившият президент Доналд Тръмп се определят като най-добрия ръководител за бъдещата стабилност на американската икономика.

Същевременно и двамата кандидати работят, за да се разграничат от статуквото, като признават недоволството на избирателите от икономиката въпреки силните данни на макроикономическо ниво.

42% от пълнолетните американци вярват, че „пълното рухване на икономиката“ е поне донякъде или много вероятно, сочи допитване на института YouGov от октомври. В него са участвали 1113 пълнолетни американски граждани от 17 до 19 октомври, а статистическата грешка е плюс-минус 3,8 процентни пункта.

Песимизмът към икономиката сред избирателите накара както Тръмп, така и Харис да обявят поредица от предложения за политики, които обещават ново икономическо бъдеще за американците.

Тръмп обеща универсални мита за целия внос от всички страни, обхватна програма за депортиране на имигранти, задълбочаване на облекченията при корпоративните данъци и други.

Икономисти и дори някои от съюзниците на Тръмп отбелязват, че предложението му за универсални мита, масови депортации и понижения на данъците може, поне временно, да предизвикат сериозни сътресения в икономиката и да доведат до възможни сривове на пазара.

В същото време Харис иска да повиши корпоративните данъци, да въведе федерална забрана върху „ценовите договорки“ в сектора на храните и да предостави субсидии и данъчни облекчения за строителството на жилища, детски грижи и други.

Вицепрезидентът е критикувана от икономисти и ръководители в корпоративна Америка заради предложението ѝ за забрана на ценовите договорки и плановете ѝ за повишаване на данъците за корпорациите.

Стабилната икономика ще бъде добра възможност за следващия президент да се съсредоточи наистина върху политиките, които е предложил по време на предизборната кампания, коментира Джъстин Уолфърс, преподавател по държавна политика и икономика в Мичиганския университет.

За сметка на това както бившият президент Барак Обама, така и Байдън встъпиха в длъжност в момент, когато „стабилизирането на икономиката трябваше да дойде преди всичките им останали нормални приоритети в управлението“, казва Уолфърс. „Те трябваше да потушат рецесионния пожар вместо да изпълняват програмите си“, допълва той.

Сегашната реалност прави президентските избори още по-важни, счита експертът.

„Ако се намираме насред рецесия, независимо дали президентът е демократ или републиканец, той има една-единствена работа – да разреши проблема с рецесията. Докато, ако например Тръмп иска да понижи данъците за богатите, а Харис – да обложи богатите с данъци, за да намали тези за средната и работническата класа, и двамата може да имат пространство да го направят“, коментира Уолфърс.

При всички случаи новият президент ще трябва да постигне деликатен баланс – да изпълни обещанията си да реформира икономиката, която избирателите изглежда не харесват, без да я отклонява от сегашната траектория на реален икономически растеж.

Когато икономиката беше опустошена от Covid пандемията, Байдън трябваше да задейства икономически спасителен план, който му даде свободата да приложи големи законопроекти за стимулиране и други обхватни политики, за да задържи американските домакинства и бизнеса над водата.

В момент, когато Байдън се готви да напусне Белия дом, силните икономически данни от последните седмици подкрепят твърденията му, че администрацията, в унисон с Федералния резерв, са постигнали меко кацане, въпреки че американците все още не го усещат.

„Трудно е да си представим по-добро представяне на икономиката“, коментира главният икономист на Moody’s Марк Занди в публикация в социалната мрежа Х. „Разбира се, много американци с ниски и средни доходи не се възползват от нея, както би трябвало. Следващият президент и Конгрес трябва да се съсредоточат върху промяната на това положение“, допълни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:52 | 03.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още