IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кешовите наличности на Berkshire Hathaway достигнаха рекордните 325 млрд. долара

Уорън Бъфет продава акции на Apple и Bank of America

12:56 | 03.11.24 г. 3
Уорън Бъфет. Снимка: Bloomberg LP
Уорън Бъфет. Снимка: Bloomberg LP

Уорън Бъфет и Berkshire Hathaway са продължили да се освобождават от акции през третото тримесечие, като са намалили още повече притежанията си на книжа на Apple и са увеличили кешовите си наличности до рекордните 325,2 млрд. долара, предава Ройтерс.

В тримесечния си отчет, публикуван в събота, Berkshire съобщи, че е продала около 100 млн., или 25% от акциите си в Apple през лятото, като го е приключила с около 300 млн. акции.

Berkshire вече е продала над 600 млн. акции на производителя на iPhone през 2024 г., въпреки че Apple остава компанията с най-много притежавани акции от конгломерата, със стойност от 69,9 млрд. долара.

Тя е продала общо акции за 36,1 млрд. долара, включително книжа на стойност няколко милиарда долара на Bank of America, а е купила акции на стойност само 1,5 млрд. долара.  

Това е осмото поредно тримесечие, в което Berkshire е била нетен продавач на акции.

Базираният в Омаха, щата Небраска, конгломерат не е пристъпил също така към обратно изкупуване на акции за първи път от второто тримесечие на 2018 г. и не е купувал повторно акции през първите три седмици на октомври.

„Berkshire е микрокосмос на по-широката икономика“, коментира Кейти Сейфърт, анализатор в CFRA Research в Ню Йорк. „Трупавето на кешови наличности означава мислене за избягване на риска, а инвеститорите може да се притесняват какво означава това за икономиката и пазарите“, допълва тя.

Акциите клас А на  на Berkshire са поскъпнали с 25% тази година, докато широкият измерител S&P 500 се е повишил с 20%.

Нарастващите оценки засилват притесненията на някои инвеститори, че много акции може да са станали твърде скъпи.

Кешовите наличности на компанията са нараснали от 276,9 млрд. долара в края на юни и са над десет пъти повече от предпазната мрежа от 30 млрд. долара, която Бъфет има за цел да поддържа.

Той не е пристъпвал към големи придобивания на цели компании от 2016 г. Неговият конгломерат е оценяван на 975 млрд. долара.

Джим Шанахан, анализатор в компанията Edward Jones в Сейнт Луис, казва, че набъбващите кешови наличности „поставят въпроси за това дали според Бъфет акциите са надценени или се задава забавяне на икономиката или той се опитва да натрупа кешови наличности за голямо придобиване“.

През май Бъфет заяви, че очаква Apple да остане най-голямата инвестиция в акции на Berkshire, но продажбата имала смисъл, тъй като федералният данък върху печалбите от 21% вероятно ще нарасне.

Спадове на оперативните печалби

Оперативната печалба на Berkshire за тримесечието е намаляла с 6% до 10,09 млрд. долара, или около 7,019 долара на акция клас А, като не отговори на очакванията на анализаторите за цена от 7,611 долара на акция, сочат данните на LSEG IBES.

Спадовете се дължат основно на загуби от гаранции при по-стари застрахователни полици, застрахователни искове, свързани с урагана „Хелън“ през септемеври, и валутни загуби от засилването на американския долар.

Това е неутрализирало подобрената рентабилност на компанията за автомобилни застраховки Geico, където исковете за инциденти са намалели. Печалбата на железопътната компания BNSF също е нараснала, след като тя е превозила повече потребителски стоки, както и тази на Berkshire Hathaway Energy, където оперативните разходи са намалели.

Сейфърт коментира, че Berkshire отдавна се възползва от диверсификацията си, но е отчела „многоканална“ слабост през тримесечието.

Това включва спад на приходите с 19% на веригата бензиностанции за ТИР-ове Pilot поради намаляването на цените на горивата и маркетинговите обеми. Berkshire съобщи също, че „почти всичкия“ ѝ бизнес на дребно, включително над 80-те автокъщи, е отбелязал спад на приходите.

Нетната печалба е възлязла на 26,25 млрд. долара спрямо загуба от 12,77 млрд. долара година по-рано, която отразяваше нереализирани печалби и загуби от инвестиции в акции като Apple.

Това засили нестабилността на нетните резултати, която Бъфет призова инвеститорите да игнорират и вместо това да се съсредоточат върху оперативното представяне.

„Хелън“, „Милтън“

Печалбата на застрахователния бизнес е намаляла с 69% поради загуби от по-стари полици, 565 млн. долара от „Хелън“ и споразумение за обявяване на фалит, свързано с доставчик на талк. Това е неутрализирало увеличението с 93% на печалбата на Geico от гарантиране на застраховки.

Berkshire прогнозира също загуби от 1,3 млрд. долара до 1,5 млрд. долара преди данъци през четвъртото тримесечие от урагана „Милтън“, който връхлетя Флорида през октомври.

Инвестиционната печалба от застрахователния бизнес на Berkshire, който държи по-голямата част от кешовите наличности на компанията, е нараснала с 48% до 3,66 млрд. долара.

Тези ръстове ще намалеят, ако Федералният резерв продължи да понижава лихвите или Бъфет намери нещо голямо, което си струва да купи.

Дейностите на конгломерата включват също много промишлени компании, голяма имотна компания и бизнеси на дребно като Dairy Queen и Fruit of the Loom.

На 31 октомври Berkshire приключи придобиването на 8-те процента от Berkshire Hathaway, които вече не притежаваше.

94-годишният Бъфет управлява Berkshire от 1965 г. Очаква се той в крайна сметка да предаде ръководството на вицепрезидента Грег Абел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:13 | 03.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

3
rate up comment 22 rate down comment 3
Az_Kocho
преди 2 седмици
Berkshire не изкупи нито една от собствените си акции през Q3. Това показва, че Бъфет смята, че акциите не са добра сделка в сравнение с останалата част от пазара и че останалата част от пазара също не е добра сделка, защото Бъфет е намалил акциите си за осмо поредно тримесечие. Просто се придържаме към сухия прах, който трябва да се разположи, след като S удари вентилатора, когато има много добри сделки.100 ясно, че настоящата оценка на акциите е повече от абсурдна и се насочва към неизбежен сп
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 23 rate down comment 3
Az_Kocho
преди 2 седмици
Кешът отново е цар
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 27 rate down comment 10
Ironhorse
преди 2 седмици
Това говори само за едно. Инфлацията ще бъде борена не с високи лихви, а с извеждане от обръщение и унищожаване на физически пари.Бъфет не е глупав, нито другите трупащи планини от кеш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още