Повишаване на американските мита върху китайските стоки биха могли да помрачат икономическия растеж на азиатската страна, но също ще пренасочат фокуса на Пекин върху потребителите, прогнозира Goldman Sachs Group Inc.
В случай на по-високи налози от страна на Вашингтон Пекин ще бъде принуден да акцентира върху фискалната подкрепа, за да засили допълнително вътрешното търсене, посочва американската банка. Според нея вълната от държавни стимули през тази година - която включва програма за обмен на домакински уреди и подкрепа за жилищния сектор – ще подкрепи растежа през следващата година.
„Ако китайските стоки се сблъскат с по-високи мита на САЩ през следващата година, това ще подчертае пренасочването на Пекин към вътрешното търсене“, пишат анализатори на Goldman.
Инвеститорите виждат, че китайските власти се ориентират все повече към потреблението на фона на помрачената търговска картина.
Китай определи свиващото се търсене като ключово предизвикателство от 2021 г. насам и многократно се ангажира да насърчи потреблението на срещите на Политбюрото на централния комитет на Китайската комунистическа партия. Много икономисти – включително политически съветници и работещи в частни институции – предложиха раздаване на парични средства за домакинствата, за да увеличат разходите през последните няколко години, но засега Пекин не показва признаци, че ще приеме този съвет.
Редица организации, включително Международният валутен фонд (МВФ), също призоваха за възстановяване на икономическото равновесие в Китай чрез по-балансиран подход, който изключва цялостен фокус върху инвестициите и търговията.
САЩ междувременно разкритикуваха свръхпредлагането в китайската икономика. За Пекин нарастващата враждебност от страна на Вашингтон и мерките за ограничаване на Китай в ключови технологии само засилиха решимостта на президента Си Дзинпин да даде приоритет на технологичната самостоятелност и производствения сектор.
В същото време американските гласоподаватели се отправят към урните във вторник (5 ноември), за да изберат нов президент в битка между Доналд Тръмп и Камала Харис. Бившият президент вече сигнализира, че е готов да наложи мита върху китайските стоки от над 60%, ако спечели вота.
Анализаторите на Goldman очакват той да наложи до 20% мита върху китайските стоки, ако победи, свивайки брутния вътрешен продукт на азиатската страна с 0,7 процентни пункта. В този случай те също така очакват Китай да толерира по-слабия юан, за да смекчи удара, да разшири програмите за подмяна на домакински стоки и оборудване и да раздаде пари в брой на някои домакинства.