IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фабричната активност в Азия стагнира през октомври въпреки ръста в Китай

Производството в Южна Корея отчита най-големия си спад за последните 16 месеца

09:46 | 01.11.24 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Фабричната активност в Азия стагнира през октомври, тъй като възстановяването в Китай не успява да осигури съществен тласък на заводите в региона, показват редица индустриални проучвания, цитирани от Ройтерс.

Това е обезсърчаващ знак за политиците, които се подготвят за потенциална ескалация на търговското напрежение между САЩ и Китай след американските президентски избори.

Последните проучвания са предшествани от предупреждението на Международния валутен фонд (МВФ) за нарастващи рискове пред икономическите перспективи на Азия от търговската фрагментация, проблемите в жилищния сектор на Китай и перспективите за по-нататъшни пазарни сътресения.

Фабричната активност се свива в Япония и Южна Корея поради слабото вътрешно търсене и забавянето на растежа на пазарите в САЩ, Европа и Китай, става ясно от актуалните движения на индекса на мениджърите по поръчките (PMI), публикувани в петък.

Оптимистична нотка осигурява докладът за фабричната активност в Китай, която се връща към растеж през октомври, подпомогната от редица държавни стимули, които трябва да подкрепят мудната икономика.

Производственият PMI на Caixin/S&PX Global се повишава до 50,3 пункта през октомври от 49,3 пункта за предходния месец, засенчвайки прогнозите на анкетирани от Ройтерс анализатори за 49,7 пункта.

Фабричната активност в Китай нараства през октомври. Графика: Bloomberg Фабричната активност в Китай нараства през октомври. Графика: Bloomberg

Новите данни потвърждават цифрите от по-ранно проучване, според което фабричната активност в Китай нараства за първи път от април насам, сигнализирайки, че икономиката започва да се стабилизира.

Но Кришна Сринивасан, директор на отдела за проучвания на Азиатско-Тихоокеанския регион в МВФ, предупреждава, че рисковете от дефлация в Китай нарастват и са необходими допълнителни мерки за отстраняване на проблемите в жилищния сектор и за стимулиране на потреблението.

„Китай има огромно значение за случващото се в Азия“, изтъква Сринивасан пред Ройтерс. „Когато Китай се забавя, останалата част от Азия също се забавя“.

Според него страната трябва „да се отдалечи от модела, воден от инвестиции и износ, към такъв, воден от потреблението“.

Окончателният производствен PMI индекс на японската банка au Jibun спада до 49,2 пункта през октомври от 49,7 пункта за септември, като се свива с най-бързия си темп от три месеца поради слабото търсене във и извън страната.

Индексът остава под прага от 50 пункта, който разделя растежа от свиването, за четвърти пореден месец.

Индексът за Южна Корея достига 48,3 пункта през октомври, без промяна спрямо предходния месец, и се свива за втори пореден месец на годишна база, като производството записва най-големия си спад за последните 16 месеца.

Фабричната активност също се свива още в Индонезия и Малайзия, като се увеличава в Тайван и Виетнам.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:46 | 01.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още