Новият финансов министър на Великобритания Рейчъл Рийвс обяви най-големите повишения на данъците от три десетилетия в първия си бюджет в сряда, като обвини бившото консервативно правителство, че е разрушило обществените услуги в страната, предава Ройтерс.
Тя също така откри пътя към по-високи заеми за дългосрочни инвестиции, за да ускори растежа на британската икономика, който е бавен след световната финансова криза през 2007-2009 г., последвана от сътресенията с Brexit, COVID и нарастването на цените на енергията.
Но Рийвс, която е бивш икономист от Английската централна банка (АЦБ) и заяви, че е горда да бъде първата жена финансов министър, подчерта, че няма да позволи държавният дълг да нарасне прекалено, вземайки си поука от сътресенията на облигационния пазар през 2022 г., които предизвика бившият консервативен премиер Лиз Тръс с необезпечените си с финансиране планове за понижаване на данъците.
Първоначалната реакция след речта ѝ сочи, че инвеститорите до голяма степен са невъзмутими към първата икономическа програма на Лейбъристката партия, откакто тя спечели убедителна победа на изборите през юли.
Британските държавни облигации отбелязаха ръст, докато Рийвс говореше пред парламента, а британският паунд поскъпва леко спрямо долара. Но по-късно цените на облигациите намаляха.
Рийвс заяви, че ще повишава данъците с 40 млрд. паунда (52 млрд. долара) на година, като голяма част от ръстовете ще бъдат платени от бизнеса и от богатите. Тя обвини консерваторите, че са оставили нейната Лейбъристка партия с „черна дупка“ в бюджета.
„Всеки финансов министър, който застане тук днес, ще се изправи пред тази реалност“, заяви Рийвс в речта си за бюджета. „И всеки отговорен финансов министър ще предприеме действия. Затова днес възстановявам стабилността на публичните ни финанси и обществените ни услуги“, допълни тя.
Рийвс очерта мрачна картина за Великобритания, като посочи, че времето за чакане в здравните служби е рекордно, децата учат в рушащи се училища, а транспортната и правосъдната система не функционират добре.
„Страната наследи не само съсипани публични финанси, а и съсипани услуги. Британският народ може да види и усети това в ежедневието си“, изтъкна финансовият министър.
Според Института за фискални изследвания повишаването на данъците с 40 млрд. паунда ще е равносилно на 1,25% от брутния вътрешен продукт, като в съвременната история това ниво е надминато само от бюджетния план през 1993 г. на консерваторите, който предвиждаше повишаване на данъците с цел заздравяване на публичните финанси след рецесия и валутна криза.
Премиерът Киър Стармър предупреди, че „хората с най-широки плещи“ ще трябва да плащат повече данъци, за да пощадят „работещите хора“.
Повишаване на данъците за бизнеса и за богатите
Рийвс заяви, че ще повиши ставката на осигурителните вноски, плащани от работодателите, с 1,2 процентни пункта до 15% от април догодина и ще намали прага, при който фирмите започват да я плащат. Тези ходове ще осигурят допълнителни 25 млрд. паунда на година в рамките на пет години.
Корпоративни ръководители предупредиха, че по-високите данъци за тях наред с планираните нови защити за работниците и повишаването на минималната заплата може да подкопаят обещанията на лейбъристите да превърнат Великобритания в най-бързо растящата икономика в Г-7.
Рийвс обяви и редица други ходове за увеличаване на приходите, включително промени в данъка върху капиталовите печалби и наследството и данъка, плащан от ръководителите на частни капиталови компании и неместни жители, както и от потребителите на частни самолети и на частни училища.
Но тя изключи възможността повече хора да плащат по-висок данък върху доходите след изтичането на замразения праг на плащанията през данъчната 2028-2029 г.
Тя също така удължи замразяването на акциза върху горивата и намали данъка върху наливната бира, сервирана в пъбовете.
Рийвс обеща да покрие ежедневните разходи с постъпления от данъци до края на десетилетието, но заяви, че ще промени друго фискално правило, за да позволи заемането на повече средства, откривайки пътя към инвестиции на стойност сто милиарда пауда през идните пет години.
Новите прогнози сочат, че правителството е напът да заеме почти 142 млрд. паунда повече през идните пет години спрямо предишните очаквания.
преди 3 седмици Лейбъристите обещали да превърнат Великобритания в най-бързо растящата икономика в Г-7. И за да постигнат това, смятат да вдигат данъците.Е пожелавам им късмет ..Ще им е нужен.За пореден път се убеждавам,че с0циалистите са си тъ.пацi, където и да се намират...Жалко, тъкмо бях започнал да мисля,че Киър Стърмър е разумен... отговор Сигнализирай за неуместен коментар