IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Повечето големи икономики в еврозоната растат през тримесечието, Германия избегна рецесия

Растежът се е ускорил във Франция и е останал без промяна в Испания

12:04 | 30.10.24 г. 2
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Повечето най-големи икономики на еврозоната са се разшили през третото тримесечие, като дори Германия избягва рецесията, за която мнозина прогнозираха, че ще настъпи, съобщава Bloomberg.

Растежът се е ускорил във Франция и е останал без промяна в Испания, задминавайки очакванията. Германия изненада с ръст от 0,2% на тримесечна база на брутния вътрешен продукт (БВП), макар че данните за предишните три месеца бяха ревизирани рязко надолу до спад от 0,3%. На годишна база икономиката се е свила с 0,2%.

Икономиката на Франция се е разширила с 0,4% за периода юли-септември спрямо предишните три месеца. Това е по-бързо от ръста от 0,2% през предишното тримесечие и над оценките на икономистите за 0,3%. На годишна база ръстът през тримесечието е от 1,3%.

Испанският БВП се е разширил значително по-бързо на тримесечна база – с 0,8%, запазвайки темпа си от предишните три месеца. На годишна база увеличението е от 3,4%, леко ускорявайки се от 3,2% за предишния период.

Слабото звено в еврозоната обаче е Италия, която отчита нулев растеж на тримесечна база след увеличението от 0,4% през предишните три месеца. На годишна база има лек ръст от 0,4%.

Източник: Bloomberg Източник: Bloomberg

В същото време данни от Евростат показаха, че икономиката на еврозоната се е разширила с 0,4% на тримесечна и с 0,9% на годишна база. БВП на Европейския съюз е нараснал с 0,3% спрямо предишните три месеца и също с 0,9 спрямо същия период на 2023 г.

Що се отнася до инфлацията, отделни данни от Испания показаха, че ръстът на потребителските цени се е ускорил леко до 1,8%, но остава в рамките на целевата стойност на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2%.

Данните от сряда могат да успокоят някои от опасенията за европейската икономика, които бяха изказани миналата седмица, когато представители на финансовите администрации се събраха във Вашингтон за срещите на Международния валутен фонд. Някои представители на ЕЦБ заявиха, че влошаването на перспективите може да наложи по-сериозно намаляване на лихвите, докато други призоваха за предпазливост.

Най-големите опасения бяха фокусирани върху Германия, чийто производствен сектор се бори със загубата на конкурентоспособност, за която мениджърите обвиняват високите разходи за електроенергия, прекомерното регулиране и недостига на квалифициран персонал. Несигурността накара потребителите да увеличат спестяванията си, вместо да харчат от повишенията на заплатите, които получиха през последните месеци.

Държавите, които са фокусирани по-силно върху услугите, се справят по-добре напоследък. През октомври производството в частния сектор дори се увеличи с по-бърз темп извън Франция и Германия, показаха бизнес проучванията на S&P Global.

Олимпийските игри временно позволиха на Франция да прикрие основната слабост, която тежи върху финансите на страната. Подобно на Испания потреблението на домакинствата и публичните разходи са били основните движещи сили през тримесечието.

В същото време слабото представяне на Германия оказва все по-голямо влияние върху пазара на труда, който дълго време оставаше устойчив. Безработицата е нараснала с 27 хил. души през октомври, докато икономистите очакваха увеличение от едва 15 хил. души. Нивото на безработица се задържа на 6,1%.

Икономиката на Австрия се е разширила с 0,3%, което е най-големият ѝ ръст от две години насам, подкрепена от възстановяването на потреблението, а в Литва растежът на БВП се ускорява. Унгария обаче изненадващо влиза в рецесия със спад на БВП от 0,7% на тримесечна база. Повечето икономисти на Bloomberg очакваха растеж от 0,1%.

Икономическото подобрение във Франция осигурява известно облекчение за правителството, което е изправено пред огромен бюджетен дефицит, подкопаващ доверието на инвеститорите. С нарастването на разходите по заемите в сравнение с други европейски държави министър-председателят Мишел Барние се опитва да прокара непопулярни съкращения на разходите и увеличения на данъците в парламента, където му липсва мнозинство.

Макар че по-силната икономическа експанзия през тази година е от полза за президента Еманюел Макрон, по-задълбоченото проучване на данните показва, че инвестициите са намалели с 0,8 % през периода. Отделни данни показват, че ръстът на потребителските разходи се е забавил през септември. Продължителната слабост в тези области е ключов фактор за спада на данъчните постъпления, допълнително затрудняващ публичните финанси.

По-широките последици от този натиск стават очевидни. Потребителското доверие неочаквано се понижи за първи път от април насам този месец, като домакинствата са по-мрачни по отношение на бъдещия си жизнен стандарт, а безработицата се превръща в по-голям проблем.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:27 | 30.10.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

2
rate up comment 7 rate down comment 4
mr. Yoda
преди 3 седмици
Ше фалира. Като си бастиса ядрената и газовата енергетика? Тия стоки, къде произвеждаха ги правеха с евтина енергия. Сега ползват вятъра да им духа евтино. И те като него накрая..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 9
рускиблата
преди 3 седмици
мИ, НАЛИ, Германия в рецесия, фалит, това ми, онова ми?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още