IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Търговският дефицит на САЩ през септември е нараснал до 2,5-годишен връх

Това се дължи на увеличението на вноса с 3,8%, който също е достигнал 2,5-годишен връх

17:26 | 29.10.24 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Търговският дефицит на САЩ се е разширил до 2,5-годишен връх през септември поради повишаването на вноса. Това накара някои икономисти да понижат прогнозите си за икономическия растеж през третото тримесечие, предава Ройтерс.

Но ръстът на вноса, обявен от Министерството на търговията във вторник, вероятно е знак за силно местно търсене, като разходите на потребителите вероятно са били основният двигател на растежа миналото тримесечие. Ударът върху БВП от търговията вероятно ще бъде смекчен от ръста на наличностите от стоки за търговия на дребно.

Правителството ще публикува данните си за брутния вътрешен продукт за тримесечието между юли и септември в сряда (30 октомври). Очаква се те да покажат, че търговията е останала спирачка за растежа за трето поредно тримесечие.

Търговският дефицит в стоки е нараснал с 14,9% до 108,2 млрд. долара миналия месец, най-високото ниво от март 2022 г., съобщи Бюрото за икономически анализи към Министерството на търговията.

Вносът на стоки се е увеличил с 3,8% до 282,4 млрд. долара, също най-високото ниво от две години и половина, тъй като компаниите вероятно се запасяват със стоки в очакване на кратката стачка на пристанищните работници. Вносът на потребителски стоки се е увеличил с 5,8%, а вносът на храни е нараснал с 4,6%.

Вносът на капиталови стоки е отбелязал ръст от 3,1%, което е добър знак за разходите на бизнеса за оборудване. Стабилно покачване е отчетено и при вноса на индустриални стоки, включително петролни продукти, както и на автомобили, двигатели и автомобилни части.

В същото време износът на стоки е намалял с 2% до 174,2 млрд. долара. Това се дължи на спада с 6,3% на доставките на потребителски стоки. Износът на индустриални стоки също се е свил, както и този на капиталови стоки. Но износът на храни е нараснал с 4,8%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:26 | 29.10.24 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още