Цената на петрола ще продължи да се понижава и през 2025 г. и ще достигне нивата през 2021 г. през 2026 г. Това е отбелязано в прогноза на Световната банка за движението на цените на суровините през следващите години.
Според оценките на институцията пренасищането на петролните пазари е сериозно - предлагането е с 1,2 млн. барела на ден над търсенето. Такава разлика е надхвърляна само два пъти в последните десетилетия - в началото на пандемията от коронавируса през 2020 година и през 1998 година.
На този фон цената на сорта Брент, който е референтен за повечето петролни договори, ще се търгува около нивото от 75 долара за барел до края на годината, достигайки средно 80 долара за барел през цялата 2024 гоина. За догодина средната цена на петрола ще достигне 73 долара за барел, а през 2026 година - 72 долара за барел.
През 2025 година доставките на петрол ще достигнат 105 млн. барела на ден, което е ръст от около 2 млн. барела на ден. Но потреблението ще се увеличи с 1 млн. барела през 2024 година, а през 2025 година - с под 1 млн. барела.
Началото на 20-те години на този век е много динамично - пандемия и най-широкият военен конфликт от Втората световна война насам в Европа (войната в Украйна). Тези фактори все още влияят върху икономическото развитие в глобален мащаб, а това от своя страна влияе върху търсенето на петрол и горива.
От Световната банка отчитат, че прогнозата им е направена, без да бъдат взети предвид нови военни конфликти, както и залага на продължаващ ръст на доставките на страните извън ОПЕК+ - особено Бразилия и САЩ. Институцията отчита, че търсенето на петрол в Китай остава без промяна от 2023 година насам. В страната, която е най-големият вносител на петрол, индустрията се забавя, расте броят на електромобилите и на камионите, задвижвани с пропан бутан.
Освен цените на енергоресурсите от Световната банка прогнозират и спад на цената на храните - с 9% през 2024 година и със средно с 4% през 2025 година. Тези два фактора ще помогнат на централните банкери да поддържат инфлацията. Нов военен конфликт или ескалация може да влоши логистичните вериги и да доведе до нов ръст на цените.
Цените на металите се повишават с 6% през 2024 година и вероятно ще се задържат без промяна през следващата година. През 2026 година обаче се очаква намаление с около 3 на сто, прогнозира още Световната банка. Основната причина е забавеното индустриално развитие, особено в Китай. Спад с 4% се очаква и при селскостопанските продукти.
Рисковете на пазара са основно свързани с ескалации на напрежението в Близкия изток, които могат да увеличат цената на енергийните продукти. Климатичните промени също могат да окажат значимо въздействие на енергийните цени в посока нагоре.
Цените на енергоресурсите, металите и селскостопанските продукти могат рязко да се увеличат при неочакван икономически растеж. В момента прогнозата на Световната банка е за задържане на икономическото развитие през 2025-2026 година.
преди 1 месец Оппалянка... отговор Сигнализирай за неуместен коментар