IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Швейцарците харесват икономическите ползи от ЕС, но самия съюз - не толкова

Швейцария и ЕС водят преговори за задълбочаване на икономическите си отношения, които трябва да приключат до края на годината

18:09 | 03.11.24 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Усилията на Швейцария да постигне по-близки връзки с Европейския съюз (ЕС) може да не бъдат приети от избирателите, сочи ново допитване, което показва, че около половината от тях са скептично настроени към блока, предава Bloomberg.

Допитването е публикувано в момент, когато дългите и понякога противоречиви преговори между представители на Швейцария и ЕС за промяна на двустранните отношения навлизат във финална фаза. Ако донесат сделка, тя ще трябва да бъде подложена на референдум в страната.

Най-голямата политическа група в Швейцария, крайнодясата Швейцарска народна партия, отдавна е критична към предоставянето на отстъпки на ЕС, а основателите милиардери на Partners Group Holding AG обявиха неотдавна, че се противопоставят на  разговорите.

Макар че виждат икономическите предимства от достъпа до пазара на ЕС, швейцарците не харесват идеята за съюз на общи ценности, показва допитването на gfs.bern, публикувано в петък. Вместо това те виждат заплаха за суверенитета и се страхуват от загуба на самоопределението. Почти половината от анкетираните има „по-скоро отрицателно“ или „много отрицателно“ мнение за ЕС. Само 28% от участниците в допитването са дали положителен отговор.

Почти половината швейцарци имат негативно отношение към ЕС. Графика: Bloomberg LP Почти половината швейцарци имат негативно отношение към ЕС. Графика: Bloomberg LP

Блокът и най-големият му партньор в Централна Европа, който не е част от него, преговарят как да пренапишат множество договори, управляващи отношенията им.

Очаквва се швейцарското правителство да оцени напредъка в началото на ноември и двете страни искат постигане на сделка до края на годината.

Онлайн допитването сред почти 20 хил. души е било проведено в края на септември за държавната телевизия SRG SSR. Около 71% от анкетираните подкрепят преговорите, но хората са разделени по въпроса дали сътрудничеството с ЕС трябва да бъде задълбочено. Докато 37% казват, че то трябва да бъде развито, 40 на сто искат ограничаването му.

„Това показва, че идентификацията с общия европейски проект не е дълбоко вкоренена в Швейцария, както в много страни членки на ЕС“, отбелязва gfs.bern в доклада си. „Вместо това доминира прагматичната, ориентирана към ползите гледна точка“, допълва институтът.

Основните причини за положителните мнения в допитването са успехът на ЕС като мирен проект, както и ползите за икономиката и свободната търговия.

Много компании искат да запазят добрите връзки за по-лесен износ и възможностите да наемат таланти. Икономическата служба на правителството съобщи през юни, че швейцарският растеж зависи от работници от блока.

В неотдавнашна интервю Хелен Будлигер Артиеда, директор на правителствения отдел в Държавния секретариат по икономика, заяви пред Bloomberg, че „ЕС е и ще остане най-важният икономически и търговски партньор на Швейцария“.

„Имиграцията е много чувствителна тема тук, но съм твърдо убедена, че не можем да се справим без свободно движение на хора от ЕС“, допълни тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:09 | 03.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още