Международният валутен фонд (МВФ) предупреди, че войните, търговските напрежения, високият дълг и слабият растеж заплашват да удължат една слаба икономическа ера и да оставят страни без ресурси за намаляване на бедността и за справяне с климатичните промени.
„По-високите потребителски цени в световен мащаб, конфликтите в Близкия изток и Европа и „далеч не достатъчно добрите“ средносрочни перспективи за растеж са причина да бъдем предпазливи въпреки очакваното меко кацане на икономиката“, заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, цитирана от Bloomberg.
В същото време опасенията за националната сигурност карат някои от големите икономики да следват вътрешно фокусирани индустриални и протекционистки политики, добави Георгиева в косвена критика към геополитическото съперничество между САЩ и Китай.
Повишаването на търговските бариери „е като изливане на студена вода върху и без това охладената световна икономика“, добави управляващият директор. Сблъсъците се случват „в момент, когато нашите прогнози сочат непростима комбинация от нисък растеж и висок дълг – трудно бъдеще“.
Фондът предупреди по-рано тази седмица, че глобалният публичен дълг се очаква да достигне 100 трлн. долара, или 93% от световния брутен вътрешен продукт (БВП), до края на тази година, движен основно от САЩ и Китай.
МВФ отчита още и че икономическият растеж е по-бавен от необходимото за страните за създаване на работни места, обслужване на значителните нива на дълг и посрещане на огромните инвестиционни нужди, включително тези около прехода към чиста енергия.
Въпреки че похвали действията на Федералния резерв на САЩ срещу инфлацията, МВФ беше необичайно критичен през последните месеци към Вашингтон. През юни международният кредитор от последна инстанция предупреди администрацията на американския президент Джо Байдън за твърде големите дефицити, въздействието на огромния дълг и опасностите от все по-агресивните търговски политики.
Във вторник МВФ ще публикува актуализация на своята перспектива за световната икономика. През юли институцията прогнозира глобален растеж от 3,2% за тази година и 3,3% за следващата.
Bloomberg Economics прогнозира глобалният БВП да нарасне с 3% през 2024 г., като ръстът му ще се ускори до 3,2% през 2025 г.