IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай обещава значително увеличение на дълга, за да съживи икономиката

Новите фискални стимули са обект на интензивни спекулации на световните финансови пазари

10:10 | 12.10.24 г. 10
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Китай обеща значително увеличение на дълга, за да съживи икономиката, но остави инвеститорите да гадаят за общия размер на пакета стимули - жизненоважен детайл, за да се прецени дълготрайността на започналото рали на фондовия пазар, пише Ройтерс.

Министърът на финансите на Китай Лан Фоан коментира на пресконференция, че Пекин ще помогне на местните власти да се справят с проблемите си с дълга. Китай ще предложи субсидии на хора с ниски доходи, ще подкрепи пазара на имоти и ще попълни капитала на държавните банки, наред с други мерки, добавя агенцията.

Инвеститорите призовават Китай да предприеме такива стъпки, за да овладее дефлационния натиск и да повиши доверието на потребителите на фона на резкия спад на пазара на имоти. Липсата на информация за стойността на пакета обаче удължава нервното чакане на инвеститорите за по-ясна политическа пътна карта до следващото заседание на китайския законодателен орган, който одобрява допълнителните емисии дълг.

През последните месеци данните за икономиката на Китай породиха опасения сред икономисти и инвеститори, че целта на правителството за растеж от около 5% тази година е поставена под риск, както и че може да има по-дългосрочно структурно забавяне. Данните за септември, които ще бъдат публикувани през следващата седмица, се очаква да покажат допълнителна слабост на икономиката на страната.

Новите фискални стимули са обект на интензивни спекулации на световните финансови пазари, след като септемврийската среща на висшите лидери на Комунистическата партия, Политбюро, сигнализира за повишено чувство за неотложност по отношение на икономиката.

Китайските акции поскъпнаха до двегодишен връх, като скочиха с 25% в рамките на дни след тази среща, преди да се върнат към спадове заради липсата на допълнителни подробности за политиката. Глобалните стокови пазари също бяха нестабилни поради надеждите, че стимулите ще подтикнат слабото китайско търсене.

Ройтерс съобщи миналия месец, че Китай планира да издаде специални държавни облигации на стойност около 2 трлн. юана (284,43 млрд. долара) тази година като част от нови фискални стимули. Половината от тях ще бъдат използвани, за да помогнат на местните власти да се справят с проблемите с дълга, а другата половина ще субсидира покупките на домакински уреди и други стоки, както и ще финансира месечна помощ от около 800 юана, или 114 долара, на дете за всички домакинства с две или повече деца.

Отделно Bloomberg News съобщи, че Китай обмисля да инжектира до 1 трлн. юана капитал в най-големите си държавни банки, въпреки че анализаторите казват, че по-голямата кредитна мощ ще се сблъска с упорито слабото търсене на кредити.

В края на септември централната банка на Китай обяви най-агресивните мерки за парична подкрепа след пандемията, включително намаляване на лихвените проценти, инжектиране на 1 трлн. юана ликвидност и други стъпки в подкрепа на пазарите на имоти и акциите.

Въпреки че мерките повдигнаха настроенията на пазара, анализаторите казват, че Пекин също трябва твърдо да се заеме с по-дълбоко вкоренени структурни проблеми, като например увеличаване на потреблението и намаляване на зависимостта си от инвестиции в инфраструктура, подхранвани от дългове.

Международният валутен фонд оценява дълга на централното правителство на 24% от икономическото производство. Общият публичен дълг, който включва дълговете на местните власти обаче, възлиза на около 16 трлн. долара, или достига 116% от брутния вътрешен продукт (БВП).

Ниските заплати, високата младежка безработица и слабата мрежа за социална сигурност означават, че разходите на домакинствата в Китай са под 40% от годишното икономическо производство, около 20 процентни пункта под средното за света. Инвестицията, за сравнение, е с 20 пункта по-горе.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:11 | 12.10.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

9
rate up comment 9 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 1 месец
така че тези ежедневни данни за фондовите потоци в Китай вече няма да бъдат публикувани. А индексът Shanghai Composite сега се отказа от 278 пункта, близо 60% от 469 пункта, които беше спечелил по време на проп-ъп ралито, в повторение на предишни проп-ъп ралита. Така че изглежда много по-добре да се скрие индексът на настроенията на чуждестранните спекуланти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 12 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 1 месец
До: Pyramid...китайските фондови борси спряха да публикуват ежедневни данни за фондовите потоци от чуждестранни инвеститори. Фондовите потоци са ключов индикатор за настроенията, а настроенията на чуждестранните инвеститори са мрачни, тъй като китайският фондов пазар се превърна в огромна дългосрочна яма за пари. Чуждестранните инвеститори изтеглиха парите си от китайските акции. За да се подкрепи фондовият пазар, слабите данни трябва да бъдат прикрити, така че тези ежедневни данни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 15
Pyramid
преди 1 месец
До: bigblunts : Възможно е да спадне. За чак до3[%]Не знам, това ще го видим. Ама в момента, почти цял свят дава назад, резултат от много васална вярност към стария, умиращ хегемон. Ще има сътресения но, нещата, веднъж тръгнали надолу по баира, няма връщане. Препоръчвам ти да прочетеш книжката на Рей Далио за цикличността в развитието на империите. Има много данни, графики и сравнения, ще ти бъде интересно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 14
Pyramid
преди 1 месец
Печатна грешка: Исках са напиша " 4(ЧЕТИРИ) [%]. Така става, когато човек се хили. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 17
Pyramid
преди 1 месец
...отделно че, на падаща световна икономика, ако успееш да задържиш и 3 [%] ръст, те пак са с 33[%] повече от американския. Физически и математически, фактите са тези: ДОРИ И "ЗЛЕ УПРАВЛЯВАН", КИТАЙ ПРОДЪЛЖАВА ДА СЪКРАЩАВА ДИСТАНЦИЯТА СЪС ЩАТИТЕ. Да говорим ли за това че, самите щати, симподкопаха европейските пазари, удряйки Европа и подпалвайки чергата и в Украйна. Китай има накъде да разширява влияние, а сферата за щатите, се сблъсква. А ти си говори, Кухаофф, не ми пречиш. Забавляваш ме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 17
Pyramid
преди 1 месец
До: khao : ако не си разбрал, повечето, дори "добре управлявани" страни имат дългове. И нищо, живеят си. А Китай, като...как беше, "зле управлявана" държава, доде бе "зле" управляван, изведе над 400 млн.от крайна бедност и ги.превърна в средна класа. Прочее, сегашните му проблеми са заради свитото търсене от Запад, т.к. "добре управляваният" Запад закъса и вече не може толкова да купува. Пък и са гледали от "добрите" му практики (като копи-пастери) и жънат резултати. Последното е зле, наистина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 20 rate down comment 15
khao
преди 1 месец
До: Pyramid еми не... звучи ни като зле управляване държава с много проблеми, а ти звучиш като човек нямаш идея за кво говори... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 21
Pyramid
преди 1 месец
"Китай обещава значително увеличение на дълга, за да съживи икономиката. Новите фискални стимули са обект на интензивни спекулации на световните финансови пазари." ДЪЛГ, ГИГАНТСКИ ЕМИТЕНТ...А, на вас, не ви ли прилича ТОВА на гигантско финансово оръжие, готово да гръмне в посока на доларовара система? Пазар се заменя с пазар, дълг - със дълг но, и в двата случая, става разпростиране на финансово влияние, като дългът дава възможности за игра И на понижение (с курса на юана), и някои ще изгорят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 12
bigblunts
преди 1 месец
5% ще ги видят през крив макарон тази година. През следващите години отиват на 3% и надолу и това, ако няма световна криза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още