Китай беше ударен силно от търговската война със САЩ по време на мандата на президента Доналд Тръмп, но в крайна сметка се възстанови. Ако Тръмп отново спечели Белия дом през ноември, вторият кръг на тази война ще бъде много по-тежък, пише колумнистът на Wall Street Journal Джейсън Дъглас.
Кандидатът на Републиканската партия каза, че ще повиши митата върху китайския внос до 60% или повече, ако спечели тазгодишните президентски избори. Икономическите щети за Китай биха били много по-големи, отколкото през първия мандат на Тръмп, защото митата ще бъдат по-високи, а и китайската икономика е много по-уязвима.
Действията на Тръмп „биха имали по-голямо негативно въздействие върху китайската икономика, тъй като тя се забавя“, коментира Матю Герткен, главен геополитически стратег в BCA Research. "Те са по-уязвими."
Търговската война избухна през 2018 г., когато Тръмп наложи мита до 25% върху внос от Китай на стойност 350 милиарда долара – 65% от общия обем за 2018 г. – включително слънчеви панели, перални машини, стомана и алуминий. Китай отвърна със собствени мита върху стоки от САЩ.
Повечето икономисти казват, че Китай е пострадал тежко от тази търговска война, но ефектът не е бил траен. Износът му се възстанови силно по време на пандемията, тъй като потребителите на Запад харчеха много за потребителска електроника и други домашни удобства в условията на ограничителни мерки.
Оттогава китайските износители намериха нови пазари, подпомогнати от държавна подкрепа и ниски цени. Излишъкът на Китай в търговията със стоки достигна месечен рекорд през юни от почти 100 милиарда долара, увеличен от износа към Европейския съюз и Югоизточна Азия.
Ръстът на износа е светло петно в иначе затруднената икономика. Епичната имотна криза в страната е вече в третата си година. Засегнати от срива на пазара на имоти и продължаващата травма от пандемията, китайските потребители стискат здраво портфейлите си. Финансите на местните власти са подложени на сериозно напрежение, а доверието в частния сектор е в застой.
Така зависимостта от промишлеността и износа прави Китай много по-чувствителен към ескалация в търговската война със САЩ.
Патрик Цвайфел, главен икономист в Pictet Asset Management, изчислява, че ако евентуалното президентство на Камала Харис се придържа към по-селективната митническа политика на администрацията на Байдън, това може да забави китайския икономически растеж през следващата година с едва около 0,03 процентни пункта.
При вдигане на митата до 60% върху всички китайски стоки (както предложи Тръмп) обаче ударът ще бъде много по-голям, може би 1,4 процентни пункта, което според прогнозите на Цвайфел ще забави растежа през 2025 г. до около 3,4% от очаквани сега 4,8%.
UBS изчислява, че мита от 60% върху вноса на китайски стоки от САЩ ще намалят китайския растеж с около 2,5 процентни пункта през 12-те месеца след налагането им, въпреки че ефектът може да бъде само 1,5 процентни пункта, ако Китай предприеме компенсиращи действия.
Например, китайските власти биха могли да позволят на юана да отслабне още повече, да разширят данъчните отстъпки и други бонуси за износителите и да намалят лихвените проценти. Те биха могли да се опитат да принудят САЩ да преразгледат решението си чрез ответни мерки, като например повишаване на митата върху американски продукти, спиране на доставките на критични минерали и евентуална продажба на американски активи, като държавни облигации, според Goldman Sachs.
Изследвания, публикувани от университети в Китай и Станфордския университет, установиха, че първият кръг от мита на Тръмп не само е ограничил китайския износ, но и е свил китайските корпоративни печалби, накърнил е доверието на бизнеса и потребителите в Китай и е потиснал инвестициите и наемането на служители. Икономисти казват, че тези ефекти ще се засилят този път, тъй като Тръмп ще наложи мита върху целия китайски внос.
Печалбите на китайските фирми са под натиск от слабото търсене и хроничното свръхпредлагане. Цените на производител падат почти две години. Фирма, работеща с марж на печалба от 5% или 6%, не може да понесе 60% мита, посочва Ник Борст, директор за китайските изследвания в Seafarer Capital Partners, калифорнийски мениджър на активи, фокусиран върху развиващите се пазари.
От 2018 г. насам Китай преориентира част от износа си извън САЩ и продава повече на развиващите се икономики. При американски пазар, на практика затворен от 60-процентни мита, Китай ще бъде принуден да продава още повече на тези други пазари. Но някои, като Индия, Бразилия и Мексико, сега се противопоставят на китайския внос поради загриженост за местните работни места и индустрии.
„Ако Китай по същество е изключен от американския пазар... той ще трябва да лансира стоките си още по-мащабно на други дестинации, които обаче може да не толерират това“, изтъква Адам Слейтър, водещ икономист в Oxford Economics.
Китай би могъл да намали подобно напрежение, като изгради фабрики в чужбина, които да обслужват местните пазари. Но Пекин има смесени чувства към експанзията в чужбина, отбелязва Борст, като се има предвид, че това потенциално означава по-ниска заетост в промишлеността у дома.
преди 3 месеца До: doba И за да не стигаме до ексцесии по улиците, булевардите, площадите, чрез митата се регулира износът на безработица от Китай и Камбоджа. Силно Ви препоръчвам, огледайте се по магазините, има прекрасни продуктови линии на маратонки произведени в ЕС. Не са на цената на камбоджанските, но не са и безбожно по-скъпи. Колкото повече купувате камбоджанско производство, или китайско, толкова повече ще купувате камбоджанско, или китайско. Да перифразирам Мечо Пух! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца До: гъбко: Пораснала гъбка от зелева пъпка. Преоблякъл се Илия. Огледал се - пак във тия. Жалка история! Направо ланда-сонда! ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца До: doba Сега тънкият момент. В България ще има 595 човека, които доскоро са се гордеели с производството на маратонки, но вече търсят най-бюджетното решение за обуване, защото някой в Камбоджа работи два пъти и половина по-евтино от тях, и предприятието им е закрито. А 5 човека ще са си добре, защото това са заетите в търговската фирма, която внася въпросните маратонки от Камбоджа, но ги продава все едно са произведени в България. Следите ли ми мисълта? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца До: doba Но стига лирически отклонения. При еднакви други условия: машини за производство , вложени материали, продуктов маркетинг, логичният избор за бюджетно производство е Камбоджа. Там ще има около 600 щастливи камбоджанци, които работят в престижно предприятие за износ. Те ще могат да си позволяват маратонки произведени в Камбоджа, и ще се гордеят с това, защото по света и у тях, хората се обуват от техният труд. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца До: doba Сега да обърна малко внимание на социално-битовите Ви проблеми с маратонките. Предполагам ги купувате по основен критерий цена, после дали има Вашият номер, най-подир търсите някакъв престиж от марката или да подхождат на летният Ви аутфит. Констатацията за произход е съпътстващо явление. Нещо от сорта, я и там имало фабрика за маратонки. Ами има що да няма, в Камбоджа МРЗ е $204. Интересна тема за размисъл е, какви маратонки носят камбоджанците? Може да медитирате после върху въпроса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца До: doba Интересно. И Вашите източници са с некоректни данни. Явно често срещано явление във форума. И други също разполагат с такива за Ваше успокоение, или пъкне? Първо да внесем правда в цифрите. МРЗ Нацистка Русия - $321, МРЗ Поднебесната Империя - $370 (това в Шанхай и други високо платени области, защото има и по-ниска), България - $532. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца До: гъбко, то статията прочетох :) те Чайниците и сега строят, зер МРЗ там прехвърли тази в БГ. По-изгодно им е да шият навън примерно. Преди маратонките ми беха made in China, след това made in Indonesia, сега - made in Cambodja. НО вече са почти независими от вносни технологии отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца До: doba Прочетете последните три абзаца, ако не ги разбирате прочетете целият материал, ако и него не разбирате, по-добре се въздържайте да коментирате тази тема. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Чайниците разбраха намека накъде отиват нещата и вземат мерки :) А сащисаните ще трябва да свикват да си плащат отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Втора? Първата кога приключи? отговор Сигнализирай за неуместен коментар