Потребителските цени в САЩ са се повишили според очакванията през юли, сочат публикувани в сряда данни. Това оставя без промяна прогнозите, че Федералният резерв ще намали лихвените проценти още на заседанието си през следващия месец, предава Ройтерс.
Индексът на потребителските цени е нараснал с 0,2% през миналия месец, след като през юни спадна с 0,1%, съобщи Бюрото за трудова статистика към Министерството на труда. За 12-те месеца до юли индексът на потребителските цени се е увеличил с 2,9% след ръст от 3% през юни.
Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха, че показателят ще се повиши с 0,2% през месеца и ще нарасне с 3 на сто на годишна база.
Като се изключат волатилните цени на храните и енергоносителите, индексът на потребителските цени е нараснал с 0,2% през юли след повишение с 0,1% през юни. За 12-те месеца до юли основният индекс на потребителските цени се е повишил с 3,2 на сто. Това е най-малкото годишно увеличение от април 2021 г. насам, последвало ръст от 3,3% през юни.
Годишният ръст на потребителските цени в страната се е забавил значително от достигнатия през юни 2022 г. връх от 9,1%, тъй като по-високите разходи по заемите охлаждат търсенето. Макар и все още по-висока, инфлацията се приближава към целта на централната банка на САЩ от 2%.
Друг доклад, оповестен във вторник, показва слабо повишение на производствените цени в САЩ през юли.
Вероятността за намаляване на лихвените проценти на заседанието на Фед на 17-18 септември е между половин процентен пункт и 25 базисни пункта. Икономистите твърдят, че пазарът на труда трябва да се влоши значително, за да може централната банка да намали лихвения процент с цели 50 базисни пункта.
Фед запази референтния си овърнайт лихвен процент в настоящия диапазон от 5,25%-5,50% за една година, като през 2022 г. и 2023 г. го увеличи с 525 базисни точки.
Акциите в САЩ се повишиха до близо двуседмичен връх във вторник, след като по-умерените данни за цените на производител засилиха залозите за понижение на лихвите от страна на Федералния резерв през следващия месец.