Брутният вътрешен продукт (БВП) на България нараства с 2% през второто тримесечие на 2024 г. спрямо същия период на предходната година, сочат експресни данни на Националния статистически институт (НСИ). Брутната добавена стойност нараства с 1,9%.
Крайното потребление регистрира ръст от 2,8%, а бруто образуването на основен капитал се увеличава с 6% през второто тримесечие на 2024 г. спрямо същия период на 2023 г. Износът на стоки и услуги се увеличава с 0,9%, а вносът на стоки и услуги – с 2,5%.
Нарастването на българската икономика запазва равномерен темп за последните 12 месеца с ръст от 1,8% през третото тримесечие на 2023 г., 1,7% – през последното тримесечие на миналата година, и 1,9% през първите три месеца на 2024 г. При публикуването на коригираните оценки за периода януари-март беше налице повишаване на оценката за ръста на БВП.
Данните все още не достигат очакваното от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) разширяване на икономиката с 2,6% или очакваните от МВФ 2,7% ръст. Очакванията на ЕК от пролетния доклад на Комисията са БВП да нарасне с 1,9% през 2024 г.
Според сезонно изгладените данни по експресни оценки ръстът спрямо първото тримесечие е от 0,5%. Брутната добавена стойност нараства с 0,3%. Причина за регистрирания икономически ръст спрямо първите месеци на годината е увеличението на крайното потребление с 0,8%, износа на стоки и услуги – с 2,3%, и вноса на стоки и услуги – 0,1%.
БВП в номинално изражение
Данните на НСИ показват, че в номинално изражение БВП за второто тримесечие на 2024 г. достига 45,150 млрд. лева. Реализираната добавена стойност през второто тримесечие на 2024 г. е 39,153 млрд. лева.
Най-голям дял в БВП по елементи на крайното използване заема крайното потребление с 81%, което в стойностно изражение възлиза на 36,574 млрд. лева. През второто тримесечие на 2024 г. бруто капиталообразуването е 7,819 млрд. лв. и заема 17,3% относителен дял в БВП. Външнотърговското салдо е положително.
Експресните оценки за БВП се основават на предварителни месечни и тримесечни данни, които са обект на последващи актуализации и ревизии, както и на експертни оценки и модели за поведението на компоненти в състава на БВП.
преди 4 месеца Как няма да расте българската икономика като има дефицит+ висока инфлация и теглене на кредити за увеличаване на заплати и пенсии без реално покритие! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца консумацията е свързана с унищожаване на продукта , а не с произваждането му отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца чиститу, ватираниидиоти, живеете вече в богата страна, получавате сериозни заплати и много добри пенсии! Има ли недавольни?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар