Китайската икономика е нараснала с най-слабия си темп от пет тримесечия насам. Това показва, че правителствените усилия за стимулиране на потребителските разходи са се провалили, предаде Bloomberg.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Поднебесната империя е нараснал с 4,7% през второто тримесечие спрямо същия период на предходната година, което е под прогнозата на икономистите за 5,1%.
Продажбите на дребно са се увеличили с най-бавния си темп от декември 2022 г. насам.
Президентът Си Дзинпин залага на производствените и високотехнологичните сектори, за да задвижи растежа на страната в следпандемичните времена. Тази стратегия вече е изправена пред несигурност, тъй като търговските партньори на Пекин издигат нови бариери пред китайските стоки, а бившият президент на САЩ Доналд Тръмп заплашва с още ограничения, ако бъде преизбран за втори мандат през ноември. Данните за второто тримесечие показват, че политиците ще трябва да съсредоточат усилията си и върху повишаването на вътрешните разходи, за да запазят втората икономика в света на правилния път.
В изявлението, придружаващо данните за БВП, Националното статистическо бюро на Китай съобщи, че забавянето на растежа през второто тримесечие се дължи на краткосрочни фактори като екстремни климатични условия и проливни дъждове и наводнения. То също така отразява, че икономиката на страната е изправена пред повече трудности и предизвикателства, като проблемите с недостатъчното вътрешно търсене остават.
Икономическият растеж в Китай се забавя повече от очакваното. Изображение: Bloomberg
Данните от днес сочат още, че цените на новите жилища в големите китайски градове са спаднали за 13-и пореден месец през юни, което потвърждава, че представеният през май спасителен пакет не е допринесъл за подобряване на настроенията.
Сривът на пазара на недвижими имоти нанася изключително много вреди на потребителското доверие. Продажбите на дребно нараснаха с най-бавния темп от 2022 г. насам, което показва, че китайците не са склонни да харчат въпреки правителствената програма за субсидиране и насърчаване на подмяната на стари автомобили и домакински уреди.
На този фон Пекин отбеляза петия си период на дефлация през второто тримесечие на годината, удължавайки най-дългия спад на цените в цялата икономика от 1999 г. насам.
Продажбите на дребно на автомобили са намалели с 6,2% на годишна база през юни, което е най-резкият спад от повече от година, тъй като ценовата война между китайските автомобилопроизводители накара потребителите да отложат покупките с надежда за по-ниски цени. Продажбите на домакински уреди и аудио и видео оборудване са се понижили със 7,6% през миналия месец, което е най-лошият резултат от 2022 г. насам.
Лидерите на Комунистическата партия на Китай се събират на 15-18 юли за своя Трети пленум, който обикновено се провежда на всеки пет години, обикновено през есента, но беше отложен от 2023 г.
Срещата се фокусира върху дългосрочните икономически реформи и цели, но не е ясно дали ще бъде последвана от незабавни политически реакции.
Въпреки многобройните усилия за стимулиране на влошаващата се икономика, китайското правителство не успява да промени ситуацията. И макар спадът на пазара на недвижими имоти да започна да се забавя, кризата далеч не е отминала, а фондовият пазар се затруднява да се възстанови от тригодишния си спад.
преди 5 месеца Президентът Си, като един типичен твърдолинеен комунист- маоист, е добре подкован с погрешни идеи какво движи една модерна икономика.В представите им на комунистите,всичко почва и свършва с комини и яки бетонни стени...И разбира се, недоверие към лошите частници.Поради тази причина шансът Китай да изравни стандартът на богатите западни държави е минимален..Факт е ,че след 45 години бурен растеж едва доближават 30% от нивото на Щатите на глава от населението..А растежът далеч не е вече бурен... отговор Сигнализирай за неуместен коментар