Месечният темп на изменение на потребителските цени в САЩ е на отрицателна територия за първи път от пандемията насам, което дава допълнително основание на Федералния резерв да започне да понижава лихвените проценти по-късно тази година.
Индексът на потребителските цени, широк измерител на разходите за стоки и услуги в цялата икономика, е спаднал с 0,1 пункта спрямо май, предава CNBC. В същото време 12-месечният темп на инфлация е достигнал 3%, което е около най-ниското му ниво от повече от три години, съобщи Министерството на труда на САЩ.
Месечният темп на изменение на потребителските цени в САЩ. Графика: tradingeconomics.com
Като се изключат волатилните цени на храните и енергоносителите, т.нар. основен индекс на потребителските цени се е повишил също с 0,1% на месечна база и с 3,3% спрямо предходната година, при съответни прогнози за 0,2% и 3,4%, сочат още данните.
Очакванията за намаляване на лихвения процент с 25 базисни пункта до септември се повишиха до 74% от около 70% във вторник, според инструмента FedWatch на CME. Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви в сряда, че централната банка на САЩ ще взема решения за лихвените проценти "когато и както" са необходими, отхвърляйки предположението, че намаляването на лихвите през септември може да се разглежда като политически акт преди президентските избори през есента.
Фед задържа основния си лихвен процент по кредитите високи нива от 5,25% до 5,5% в продължение на почти една година в опит да охлади инфлацията в страната.