От практическа гледна точка е най-подходящо приемането на България в еврозоната на дата от началото на годината. Това каза пред журналисти след заседанието на Министерския съвет служебният министър на финансите Людмила Петкова, с което намекна, че новата цел за присъединяване на страната към общата европейска валута е в началото на 2026 г.
Петкова отбеляза, че промяна на валутата от средата на годината би затруднила изключително много бизнеса заради изготвянето на финансови отчети, декларации и документи.
„За България е важно решението на Съвета на ЕС – да знаем кога влизаме в еврозоната“, каза министърът.
Тя определи докладите на ЕК и ЕЦБ, в които се посочва, че България не е готова за приемане на единната европейска валута, като „значително положителни“. Петкова отбелязва, че страната изпълнява три от четирите критерия. Очакванията са не по-късно от края на годината да бъде изпълнен критерият за инфлация, допълни министърът.
След постигането на необходимата стойност България ще поиска от ЕК и ЕЦБ извънредни доклади и ако всички критерии са изпълнени, след това се преминава към приемане на решение на Съвета за дата за присъединяване към еврозоната.
Попитана за конкретни срокове и възможни дати за присъединяване, Петкова заяви, че след покриване на критерия е необходимо технологично време за изготвяне на конвергентните доклади, а после трябва да бъде изготвено и одобрено решението на Съвета.
Трябва да остане и достатъчно време, за да може обществото, бизнесът и банките да се подготвят за приемането на единната европейска валута, каза още финансовият министър.
„Ако докладът излезе март или април, остават само 2-3 месеца до 1 юли, което е недостатъчно, за да се подготви страната за плавно приемане на еврото“, заяви Петкова.
Министърът на финансите коментира и Закона за приемане на еврото, който беше обсъден на днешното правителствено заседание и предстои да влезе в дневния ред на парламента.
Петкова посочи, че той не е бил придвижен преди изборите, защото ако е бил внесен, но неприет от 49-ото НС, е щял да бъде архивиран. За обсъждането му отново е щяло да бъде необходимо внасяне от Министерски съвет.