Франция и Италия ще бъдат сред седемте държави, срещу които ще бъдат стартирани наказателни процедури от Европейския съюз заради техните прекомерни дефицити миналата година, съобщава за Bloomberg източник, запознат с въпроса.
Европейската комисия ще обяви в сряда кои страни ще бъдат порицани, става ясно още от думите на източника, пожелал анонимност. Испания и три други страни, чийто дефицит надхвърля 3% през 2023 г., не са в списъка.
Правилата на ЕС включват строги мерки за страни с дълг, равняващ се на над 60% от брутния вътрешен продукт, и бюджетен дефицит от над 3% от БВП.
Дефицитът на Франция беше 5,5% миналата година, а дългът беше около 111% от БВП. В Италия дефицитът за 2023 г. бе в размер на 7,4% - най-големият в ЕС, въпреки че това е спад спрямо предходната 2022 г., съобщи агенция ANSA по данни на Евростат. В същото време съотношението дълг/БВП е било 88,6%.
11 страни от ЕС имат дефицит, който надминава зададения праг от 3%. Графика: Bloomberg LP
Италия и Полша вече заявиха, че очакват да бъдат предупредени за нарушаване на правилата на ЕС.
През последните години имаше въведени изключения от фискалните правила на блока за състоянието на страните заради коронавирусната пандемия и последвалата я енергийна криза.
За Франция новината идва в лош момент, след като президентът Еманюел Макрон миналата седмица свика предсрочни избори – ход, който изплаши пазарите, тъй като потенциално отваря вратите към крайнодясно правителство или фрагментиран парламент, който може да срещне трудности с приемането на икономически и фискални закони.
преди 6 месеца Това е виц някакъв. Ще си го преместят от единия крачол в другия.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 месеца едно не мога да разбера - страна неотговаряща на критериите не може да влезе в ЕЗ , но после може да ги нарушава без съществени последствия - не е ли разменната монета недопущането до ЕЗ ...... и изобщо има ли някой там отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 месеца *Франция и Италия ще бъдат сред седемте държави, срещу които ще бъдат стартирани наказателни процедури от Европейския съюз заради техните прекомерни дефицити* - Чакаме с интерес, кога ЕС ще стартира наказателни процедури срещу себе си заради затъването на подведомствените му членове? Или ЕС не може да има дефицити? Хитро - огромна власт и никакви отговорности! Нашето си е мое, общото си е наше - така и 100 години се живее като европейски комисар! отговор Сигнализирай за неуместен коментар