47% от родителите в САЩ подпомагат финансово своите пораснали деца, сочи проучване, цитирано от CNBC. В същото време т.нар. поколение Z (родените между 1996 и 2009 г.), както и т. нар. милениъли (поколението Y, родените от средата на 80-те до средата на 90-те) са много по-образовани от своите родители и работят на пълен работен ден. Жените не само имат диплома за висше образование, но вече и печелят повече спрямо своите майки.
Но младежите са изправени пред трудности, с които техните родители не са се борили, като например непрекъснато растящи разходи за храна и за домакинството. Нещо повече - младите хора получават по-ниски заплати от своите родители след отчитане на инфлацията, а студентските заеми им тежат все повече.
Ето защо не е никак странно, че родителите подпомагат финансово децата си дори и за покупка на храна, плащане на застраховки, включително и здравни, или битови сметки. 61% от младите хора, които живеят с родителите си, не покриват никакви разходи на домакинствата.
Средно родителите в САЩ дават на децата си повече от 1300 долара на месец и това означава риск за тяхната финансова сигурност. Според проучването 58% действително правят компромис със собствените си разходи, за да помогнат на децата си, спрямо 37% година по-рано.
Финансови съветници, цитирани от CNBC, препоръчват възрастните хора първо да планират своите собствени разходи - особено за пенсионни фондове и дългосрочни здравни грижи, преди да плащат разходите на децата си. Ако имат работа и доходи, ще трябва да могат и да пестят, казват още експертите.