Икономическата слабост на Германия е ударила източната част на Европейския съюз през четвъртото тримесечие, увеличавайки притесненията за очаквания темп на възстановяване тази година, съобщава Bloomberg.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Румъния неочаквано се е свил с 0,4% спрямо предходните три месеца, без да може да отговори на очакванията за ръст. Ръстът стагнира и в Унгария и Полша.
Представянето в страните е поредната демонстрация за това колко тясно свързани са с Германия. Най-голямата европейска икономика е основен търговски партньор за държавите от източната част на блока, като отговаря за една пета до една четвърт от износа им.
В България ситуацията не е по-различна. По-рано през деня стана ясно, че българската икономика продължава да се разширява през четвъртото тримесечие на 2023 година, но и ръстът продължава да се забавя.
В периода от октомври до декември БВП нараства с 1,6% на годишна база и с 0,5% спрямо третото тримесечие на 2023 г. според сезонно изгладените данни по експресни оценки на Националния статистически институт (НСИ). През третото тримесечие растежът на годишна база беше 1,8%, през второто - 2%, а през първото - 2,4%.
Неравното възстановяване в Източна Европа рисува неясно бъдеще. Графика: Bloomberg LP
Миналата седмица данните на НСИ за търговията на страната показаха, че Германия остава основен търговски партньор за страната. За периода януари-ноември сме изнесли стоки за Германия в размер на близо 10, 98 млрд. лв (спад от 11,1% спрямо същия период на предходната година), а сме внесли за 11,11 млрд. лв. (ръст от 4,2%).
За тази година източната част на ЕС ще очаква подкрепа от местните потребители, тъй като по-слабото външно търсене ще тежи на заводските поръчки. Германия също така влиза във втора постпандемична година с очаквано икономическо разширение, което се очаква да е слабовато в най-добрия случай.
„Виждаме частното потребление да си възвръща силата, като ръстът на реалните възнаграждения, забавящата се инфлация и паричното облекчаване би трябвало да подкрепят по-високите разходи на домакинствата“, коментира Юрай Котани, базиран във Виена икономист на Erste Group Bank AG в бележка. „На този етап по-слабото представяне на германската икономика и цялата еврозона е ключов риск в посока надолу за нашите прогнози“, допълва той.
Забавянето в Германия удари най-силно Унгария миналата година. Икономиката регистрира четири тримесечия на свиване, след като ЕС отряза достъпа ѝ до финансиране заради нарушения на върховенството на закона от правителството на премиера Виктор Орбан.
По думите на германския икономически министър Мартон Наги спадът се е дължал на слабостта на Германия, както и на по-високите лихвени проценти, които са потиснали частните инвестиции.
преди 10 месеца До: Dani_2077 Ние сме "остров на благоденствието", както бяхме "остров на спокойствието" през 2008-***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 месеца Инвесторе, недей така, че Кокорчо ша та затрие! Той разчита много на стремглавия ръст на процъфтяващата ни икономика. Еврозона има да ни вкарват!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 месеца Значи - България е новият "икономически тигър" на Европа ???При всички е зле, само при нас е "добре" ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 месеца До: Pomberto: Сепуко още му викат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 месеца Дайте още да се самосанкционираме.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар