Броят на фалиралите компании във Великобритания е достигнал най-високото си равнище от 30 години на фона на комбинация от фактори – високи разходи по заеми, ускоряваща се инфлация и отслабващо потребителско търсене.
През 2023 г. е имало 25 158 регистрирани процедури по несъстоятелност в Англия и Уелс, показват тримесечните данни, публикувани във вторник от правителствената служба по несъстоятелност, цитирани от Bloomberg. Това е най-големият брой от 1993 г. насам.
Една от всеки 186 активни компании е влезнала в процедура по ликвидация заради неплатежоспособност през миналата година, най-висок темп от поне десетилетие.
„Хиляди бизнеси бяха тласнати към неплатежоспособност заради комбинация от лихвени проценти на нива, каквито не сме виждали от над десетилетие, тласкайки цените на заемите нагоре, както и инфлация, слаби потребителски нагласи и растящи производствени разходи“, коментира Джули Палмър, партньор в Begbies Traynor. Тя описва ситуацията като „перфектната буря“ за финансови проблеми.
Доброволните ликвидации на кредитори – вид ликвидация, при който акционерите могат да приемат резолюция, че доброволно ще затворят компанията си – са достигнали нов рекорд спрямо данни, покриващи периода от 1960 г. насам.
Гледайки напред, бизнесът може да усети известно облекчение, тъй като пазарите очакват Английската централна банка да предприеме намаляване на лихвите. За някои обаче може да се окаже прекалено късно.
„Въпреки скорошните по-положителни икономически данни има растящо разминаване между компаниите, способни да яхнат вълната на възстановяването, и тези, които са прекалено оплетени във финансови или оперативни проблеми, за да се възползват“, коментира Симон Едел, партньор в EY-Parthenon.
„Бизнесите, които са неспособни да демонстрират силно търговско представяне или надеждни прогнози, е вероятно да се изправят пред трудности, когато се рефинансират при по-благоприятни условия“, допълва той.