Германските фабрични поръчки са нараснали доста по-слабо от очакваното през ноември, което беше разочарощо за най-голямата икономика в еврозоната, разчитаща на голямата си производствена база, за да възстанови растежа си, пише Bloomberg.
Данните от понеделник отчетоха ръст на търсенето от 0,3% - много под очакванията на анализаторите за увеличение от 1,1%. Подобрението спрямо октомври, когато Германия регистрира спад на търсенето от 3,8%, се дължи на големите поръчки, съобщават от статистическата служба на страната.
Германските фабрични поръчки отбелязват разочароващ ръст, а износът нараства изненадващо през ноември. Графика: Bloomberg
Резултатът още веднъж илюстрира продължителните затруднения на германските фабрики, причинени от енергийната криза и слабото търсене в световен мащаб. Това вероятно е тласнало икономиката на страната в първата ѝ рецесия след пандемията, като икономистите очакват данните за брутния вътрешен продукт на 15 януари да отчетат второ поредно свиване през последното тримесечие на 2023 г.
„Днешното леко подобрение при фабричните поръчки е прекалено незначително, за да прогнозираме сериозно възстановяване на фабричната активност през следващите месеци“, заяви Карстен Бжески, икономист в ING. „Нуждаем се от много повече положителни икономически данни, за да отчетем стабилно завръщане към растежа.“
Заплахата от железопътни стачки, протестите на фермерите и несигурността относно въздействието на бюджетните промени след шокиращо съдебно решение допълнително затрудняват Германия.
Данните за търговията бяха по-обнадеждаващи. От тях става ясно, че износът на страната се е увеличил с 3,7% през ноември спрямо октомври, отбелязвайки най-големия си месечен ръст за повече от година и половина
Въпреки че прогнозите за връщане към стабилен растеж през тази година са мрачни, а Бундесбанк прогнозира ръст на БВП от само 0,4% през цялата година, икономическата слабост може поне да помогне за връщането на инфлацията към целта на централната банка от 2%.
Данните за инфлацията в Германия, публикувани миналата седмица, показаха, че цените са се повишили с 3,8% на годишна база през декември, оставайки под очакванията на икономистите.
преди 11 месеца При това редуване на спад-ръст-спад и клоняща към нула графика, скоро нещата съвсем ще се стЪбилизират по немско. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар