Икономиката на България през 2023 г. надмина и най-оптимистичните очаквания. Това мнение изказа пред БНР Георги Ангелов, старши икономист в "Отворено общество", и посочи, че по предварителни данни икономическият растеж на страната за изминалата година е 2%.
По думите му инфлацията спада по-бързо от очакваното и „през 2024 г. реално ще забравим, че въобще я е имало“.
„Оттук нататък растежът на доходите ще бъде реален, което означава, че ще можем да си купуваме повече неща, защото няма да ни ги изяжда инфлацията и при хората ще остане повече разполагаем доход", прогнозира икономистът. "Досега беше обратното – имаше икономически растеж, но по-голяма част от произведеното оставаше в бизнеса заради това, че се вдигаха цените повече, отколкото заплатите, и тогава растяха печалбите на фирмите. Сега процесът се обърна и заплатите растат заради дефицита на кадри, но бизнесът не може да вдига толкова много цените и печалбите му ще спаднат, но ще се увеличат доходите на хората.“
Георги Ангелов смята, че тази година ще е по-добра за потребителите, но ще бъде по-трудна за бизнеса, който ще трябва да плаща по-високи заплати, но няма да може да вдига цените, защото няма да му го позволяват конкуренцията и пазарният натиск. „Бизнесът трябва да инвестира, да става по-производителен, по-гъвкав, по-динамичен“, е мнението на икономиста.
Според него ще има нормализиране на отношенията в политически план, като при ротацията на премиера ще се наложи смяна на министри в правителството.
Георги Ангелов не изключи освен изборите за Европейски парламент да има и предсрочни парламентарни избори у нас през тази година, и подчерта, че това ще зависи от решенията за Шенген и еврозоната.
Прогнозата му е 60:40 до края на тази година страната ни да получи пълноправно членство в Шенген и еврозоната. "60% да имаме решение до края на 2024 г. и по двата въпроса. 40% за отлагане за 2025 година", очаква той и припомни, че моделът за едновременно членство вече е проработил в Хърватия.
По думите му промените, които ще настъпят за страната ни, ще са в неин интерес, въпреки че България не е застрахована от предизвикателствата на геополитическите рискове. Затова вижда и по-осъзнатата роля на Европа да инвестира в своите способности.
преди 11 месеца тоя няма един ден трудов стаж в реалния бизнес. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца За такива *икономисти* само в *Отровено общество* може да се намери коричка хляб. отговор Сигнализирай за неуместен коментар