През 2022 г. неравенството в заетостта между половете е била 10,7 процентни пункта, или с 0,2 п.п. по-ниско, отколкото през 2021 г., сочат данни на Евростат. Проучването обхваща жените и мъжете на възраст между 20 и 64 години.
Разнообразни причини водят до неравенство в заетостта, отбелязва европейската статистическа служба, като например неплатените отговорности на жените за полагане на грижи, дискриминация при наемането на работа, недостатъчното жени на ръководни позиции. Допълнителни фактори, които допринасят за трайните различия в заетостта между половете, са грижата за децата, данъчни пречки и професионалната сегрегация.
Само два региона в Европейския съюз (ЕС) са регистрирали по-високи нива на заетост сред жените: региона на столицата на Литва Вилнюс и Южна Финландия. В Северна и Източна Финландия няма разлика между заетостта сред мъжете и сред жените. Във всички останали региони на ЕС има по-висока заетост сред мъжете.
Източник: Евростат
Един на всеки пет региона в ЕС е достигнал поставената цел от 5,8 п.п. Те са концентрирани във Франция (14 региона), Германия (7 региона), Финландия (всички 5 региона), Швеция и Португалия (по 4 региона), Литва (два региона), както и Латвия и Естония (държави от по 1 регион).
В Северния централен регион и в Югозападния регион в България постигнатите нива говорят за по-голямо равенство между жените и мъжете, съответно 3,2 п.п. и 4,3 п.п. В останалите региони стойностите се движат между п.п. 7,2 и 12,8 п.п.
В 20 региона разликата между половете е била най-малко 20 п.п. през 2022 г. Половината от тях са в Гърция, а останалите са концентрирани в Италия (7 региона) и Румъния (3 региона).
Най-високи са неравенствата, регистрирани в Централна Гърция – 31,4 п.п., и южноиталианския регион Пулия (30,7 п.п.).