Инфлацията в Румъния се е забавила за осми пореден месец до най-ниското ниво от края на 2021 г., но това едва ли ще е достатъчно, за да убеди централната банка да намали лихвените проценти скоро, пише Bloomberg.
Потребителските цени са се повишили с 8,1% спрямо година по-рано през октомври, в сравнение с 8,8% през септември, съобщиха от статистическата служба в понеделник. Резултатът остава малко под средната оценка от 8,2% на икономисти, анкетирани от Bloomberg. Цените са се повишили с 0,6% спрямо предходния месец.
Румънската инфлация се забавя, а лихвите остават на текущите си нива. Графика: Bloomberg
Централната банка задържа разходите по заеми стабилни на ниво от 7% от януари, като се изтъкна, че втората най-силна инфлация в Европейския съюз трябва да се забави убедително, преди да може да започне облекчаване на паричната политика. Въпреки че централните банкери очакват ръстът на цените да се охлади до 7,5% до края на тази година, ново ускорение се очаква в началото на 2024 г. в резултат на наскоро одобрените фискални промени, предназначени да ограничат бюджетния дефицит.
„Не можем да говорим за понижение на лихвените проценти, докато не видим ясно, че инфлацията се забавя“, заяви гуверньорът на централната банка Мугур Исареску в Букурещ в петък. „Най-неприятното би било да намалим основната си лихва и да осъзнаем, че инфлацията всъщност не се забавя, както се очакваше. Не можем „да си играем“ с лихвите.“
Въпреки това инфлацията вероятно ще се забави до 4,8% в края на 2024 г., сочи прогноза на централната банка.