Американският икономист Клодия Голдин от Харвардския университет е отличена с Нобелова награда за икономически науки за 2023 г., съобщава БТА. Кралската шведска академия на науките връчи престижното отличие на Голдин на церемония в Стокхолм заради нейните разработки, "подобрили нашите разбирания за участието на жените на пазара на труда".
Голдин ще получи награда на стойност 10 милиона шведски крони (близо 900 000 долара).
Нейните изследвания предоставят нови и често изненадващи прозрения за историческите и съвременните роли на жените на пазара на труда, обясняват от Кралската шведска академия на науките на официалната си страница.
BREAKING NEWS
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 9, 2023
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2023 Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel to Claudia Goldin “for having advanced our understanding of women’s labour market outcomes.”#NobelPrize pic.twitter.com/FRAayC3Jwb
Изследванията на Голдин обхващат широк спектър от теми, включително женската работна сила, разликата между доходите на половете, неравенството в доходите, технологичните промени, образованието и имиграцията.
Повечето от нейните изследвания интерпретират настоящето през призмата на миналото и изследват произхода на настоящите проблеми, които предизвикват безпокойство, пише в биографична справка на сайта на Харвардския университет.
Голдин е най-известна с историческите си проучвания за ролята на жените в икономиката на САЩ.
Миналата година удостоени с Нобелова награда за икономически науки бяха американските икономисти Бен Бърнанке, Дъглас Даймънд и Филип Дибвиг за изследванията си в областта на банковото дело и финансовите кризи.
Голдин е едва третата жена, която бива отличена с Нобелова награда за икономика и деветнайсета жена - нобелов лауреат изобщо.
Родената през 1946 г. Голдин е професор в Харвардския университет. Тя използва данни за над 200 години, за да покаже в трудовете си, че макар разликата в заплащането между мъжете и жените исторически да може да се обясни с разлики в образованието и избора на професии, сега предимно съществува между двата пола в една и съща професия и възниква с раждането на първото дете, посочва Bloomberg.
Това разбиране предлага основа за изготвянето на политики и предприемането на различни мерки за справяне със ситуацията, коментира Ранди Хялмарсон, професор по икономика в Университета в Гьотеборг, при обявяването на отличието.
„Не може да лекувате болест с лекарство, без да знаете каква е и какво я причинява“, допълни още той. „Тя осигури тази основа, която има различни политически последици в различни страни и в различен контекст по света“, посочи Хялмарсон.
преди 1 година буахахаха, за такива изследвания преди 3-4 години даваха анти-Нобел... но времената се промениха, сега идва царството на псевдонауката! отговор Сигнализирай за неуместен коментар