Икономиката на Италия се е свила с 0,4% през второто тримесечие спрямо предходните три месеца, д голяма степен заради слабото вътрешно търсене, съобщи в петък националната статистическа агенция (ISTAT), ревизирайки в низходяща посока предварителните данни, пише Ройтерс.
Предварителните данни на ISTAT, публикувани на 31 юли, сочеха спад на брутния вътрешен продукт (БВП) от 0,3%, а според прогнозите на анализатори той трябваше да остане на същото ниво.
На годишна база БВП е нараснал по-слабо през второто тримесечие, с 0,4%, в сравнение с предварителната оценка за ръст от 0,6%.
Ревизията в низходяща посока помрачава перспективите за цялата година, докато дясното крило на правителството на Джорджа Мелони се заема с изготвянето на бюджета за 2024 г.
Италианските министри многократно критикуваха Европейската централна банка за рязкото повишаване на лихвените проценти, заявявайки, че нейната политика заплашва да тласне икономиката еврозоната в рецесия .
Разглеждането на отделните компоненти на БВП показа, че инвестициите и държавните разходи са се свили рязко през второто тримесечие в сравнение с предходните три месеца, докато потребителските разходи са останали без промяна.
Както вносът, така и износът са намалели с 0,4%, което означава, че търговските процеси не са повлияли на растежа по никакъв начин.
Резкият обрат през второто тримесечие настъпи след силния старт на годината за най-слабата икономика в еврозоната от въвеждането на единната валута.
Ръстът на БВП за първото тримесечие не беше променен от това, което отчетоха първоначалните данни, а именно растеж от 0,6% на тримесечна база и 2,0% на годишна база.
Рим официално прогнозира за цялата 2023 г. икономиката да се разшири с 1%, забавяйки се рязко от силния темп на нарастване от 3,7% през 2022 г.
Допреди няколко седмици правителството смяташе прогнозата за 2023 г. за консервативна, а министърът на икономиката Джанкарло Джорджети призна, че се надява на увеличение между 1,2% и 1,4%.
От статистическата агенция заявиха, че т.нар. „натрупан растеж“ в края на второто тримесечие възлиза на 0,7%, което означава, че ако нивото на БВП остане без промяна на тримесечна база през останалата част от годината, ръстът за цялата година ще бъде 0,7% в сравнение с 2022 г.