IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Изчерпаните спестявания на американците може би ще тласнат САЩ към рецесия

През последните две години потребителите изтеглиха повече от 2 трлн. долара спестявания, натрупани по време на пандемията, за да продължат да харчат при високата инфлация

18:40 | 20.08.23 г. 1
Снимка: David Paul Morris/Bloomberg
Снимка: David Paul Morris/Bloomberg

Американските потребители се приближават към болезнена равносметка, тъй като допълнителните парични средства, натрупани по време на пандемията, намаляват. Начинът, по който ще реагират американците, ще определи дали най-голямата икономика в света ще успее да избегне рецесия.

През последните две години потребителите изтеглиха повече от 2 трлн. долара спестявания, натрупани по време на пандемията, за да продължат да харчат в условията на висока инфлация. Това позволи на икономиката да продължи да се развива, въпреки че Федералният резерв повиши лихвените проценти с най-бързия темп от четири десетилетия насам.

С намаляването на паричния резерв обаче потребителите стават все по-зависими от заплатите си, за да поддържат стандарта си на живот.

Според Уенди Еделберг и Софоклис Гулас от проекта "Хамилтън" на института "Брукингс" това "поставя домакинствата на кръстопът", тъй като те обмислят как да променят разходите си и дали да не задлъжнеят още повече. Това важи с особена сила за работниците с по-ниски доходи, които имат по-малко възможности за приспособяване.

Икономистите не са единодушни по въпроса доколко трябва да се притесняват. Някои смятат, че това напрежение, съчетано с други предстоящи препятствия - като възобновяването на плащанията по студентските заеми през октомври за милиони кредитополучатели - ще доведе до рецесия. Те твърдят, че при скъпите и труднодостъпни кредити, предизвикани от мерките на централната банка, потребителите ще бъдат принудени да ограничат разходите си, което ще доведе до свиване на икономиката.

"Все повече домакинства ще бъдат принудени да се изправят срещу бюджетните си ограничения", казва Джонатан Пингъл, главен икономист на UBS Group AG в САЩ, който смята, че към края на тази година ще започне лека рецесия. "Това би трябвало да бъде отрицателен фактор за потребителските разходи", допълва той.

Други икономисти са по-оптимистично настроени. Те смятат, че намаляването на инфлацията и все още устойчивият пазар на труда осигуряват на потребителите средства, за да продължат да харчат, дори когато паричните им резерви намаляват. 

"Растежът на доходите сега е по-силен от инфлацията", казва главният икономист на Moody's Analytics Марк Занди. "По този начин необходимостта от допълнителни спестявания, които да поддържат продължаващите стабилни потребителски разходи, отслабва", допълва той.

Разнопосочните перспективи бяха отразени в данните от изминалата седмица. Продажбите на дребно в САЩ нараснаха стабилно през миналия месец, а Walmart Inc., Target Corp. и Home Depot Inc. отчетоха печалба, която надхвърли прогнозите на Уолстрийт за фискалното тримесечие, приключващо през юли. Въпреки това корпоративните ръководители изразиха предпазливост по отношение на предстоящите месеци.

"Има причини да бъдем оптимисти в области като заетостта и инфлацията на заплатите", коментира главният изпълнителен директор на Walmart Дъг Макмилън по време на разговор с анализатори на 17 август. "Има и други причини за безпокойство, тъй като балансите на потребителите потенциално отслабват с течение на времето“, допълва той.

Спестяванията на американците нараснаха по време на пандемията, подкрепени както от правителствените и други държавни помощи, така и от ограничените разходи за ресторанти, пътувания за развечение и други подобни. Не е ясно обаче каква част от тези пари все още не са похарчени.

В речта си в Синтра, Португалия, на 28 юни председателят на Фед Джером Пауъл заяви, че вероятно има някакви резерви. Той добавя обаче, че "основният двигател" на потреблението и икономиката е силата на пазара на труда и доходите, които той генерира за работниците.

В една по-нова оценка от 16 август изследователите от Фед в Сан Франциско Хамза Абделрахман и Луис Оливейра пишат, че допълнителните спестявания, натрупани по време на пандемията, вероятно ще бъдат изчерпани през това тримесечие.

Старши глобалният икономист на Citigroup Inc. Робърт Сокин твърди, че това е твърде песимистично. Според него изследователите на Фед надценяват колко пари искат да отделят редовно американците като спестявания. Според него домакинствата все още разполагат с около 1,4 трлн. долара допълнителни парични средства, които могат да използват.

Това позволи на потребителите да продължат да харчат в условията на по-затегнато кредитиране от страна на Фед, което накара банката да отложи началото на прогнозираната от нея рецесия за първото тримесечие на следващата година.

Домакинствата с по-ниски доходи обаче вече усещат затрудненията. "Допълнителните спестявания на по-бедната половина от населението са почти изчерпани, а бързо нарастващите разходи за обслужване на дълговете пораждат финансово напрежение за домакинствата", пишат главният икономист на Bloomberg Economics за САЩ Анна Уон и колегите ѝ в бележка от 14 август.

Револвиращият кредит на потребителите е нараснал с повече от 10% през последната година, тъй като американците са използвали по-често кредитните си карти въпреки голямото увеличение в цената на тези заеми. Просрочията по автомобилни заеми и кредитни карти също са се увеличили.

Според Еделберг и Гулас от "Брукингс" поне засега тези признаци на затруднения не са причина за тревога. Ако обаче финансово затруднените домакинства натрупат повече дългове, това би било по-притеснително, казват те в доклад от този месец.

"До известна степен се тревожим за домакинствата, които биха продължили да харчат толкова, колкото в момента, спрямо доходите си", казва Гулас в интервю."Въпреки това като цяло икономиката се представя добре по отношение на растежа на работните места, така че не е ясно дали ще станем свидетели на рецесия", допълва икономистът.

Още новини четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:40 | 20.08.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

1
rate up comment 5 rate down comment 17
evlogi
преди 10 месеца
За последните две години кви ли не теории не чух за какво ще тласне Щатите в рецесия,,Тя тъй и не идва тъз пу,щина, *** не се отказват умните глави анализатори.Дето се вика, знаят добре,че и разваленият часовник е точен два пъти в денонощието.Като упорстваш и го повтаряш отново и отново, все някога ще познаеш..Проста теория на вероятностите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още