Германските фабрични поръчки нарастват през май – сигнал, че спадът в производството може би отслабва, докато най-голямата европейска икономика се отърсва от рецесията.
Търсенето се е увеличило с 6,4% през май спрямо април, което е доста над ръста от 1%, прогнозиран от икономисти в проучване на Bloomberg, като увеличение се наблюдава както на вътрешно ниво, така и от чужбина. Общият обем на поръчките все още е с 4,3% по-нисък спрямо предходната година.
Най-голямото увеличение се наблюдава при производителите на всякакви превозни средства. Поръчките в категория „Друго транспортно оборудване“, която включва всичко – от кораби до военно оборудване, отбелязват ръст от 137%.
Докладът е рядък пример за добри новини за индустрията в момент, когато германският бизнес показва постоянни признаци на затруднения, тласкайки икономиката към второ тримесечие с отрицателно производство по-рано тази година.
Очакванията на автомобилните производители обаче са най-лошите от финансовата криза през 2008 г. насам, показва проучване, публикувано в сряда, докато от доклад по-рано тази седмица стана ясно, че машиностроителните компании не виждат никакви признаци на подобрение в бизнес перспективите. Индекс на мениджърите по поръчките, публикуван по-рано тази седмица, посочи засилено влошаване на индустриалния сектор на Германия.
Фабричните поръчки са особено засегнати от слабото търсене в Китай, втората по големина икономика в света, която от своя страна губи инерция след месеци на свиване на производството там.
Сред германските компании, страдащи от влошените перспективи, химическата компания Lanxess AG миналия месец посочи по-слабото търсене от страна на индустриалните клиенти.
Положението на производствения бизнес в страната едва ли скоро ще се подобри, тъй като по-затегнатата парична политика вероятно ще натежи върху икономическия растеж. В същото време спадът в нивото на река Рейн поражда опасения за криза при доставките.
Въпреки че Германия е двигателят на европейската икономика, в останалите места от индустриалния пейзаж на региона картината е смесена. Индексът на мениджърите по поръчките в Италия от тази седмица показва, че производството е имало най-слабия си месец от разгара на пандемията и последвалите блокади в началото на 2020 г.
За сметка на тов, данните от сряда показаха, че фабричното производство във Франция е достигнало най-високото си ниво от три години през май. Испанското производство също е нараснало.
Германските индустриални данни, които трябва да бъдат публикувани в петък, е възможно да покажат продължаваща слабост. Производството вероятно е останало в застой през май, сочат оценките на икономисти, които предполагат, че то все още е на ниво по-ниско от това през първото тримесечие.