Южнокорейската централна банка съобщи в понеделник, че рисковете от ускоряване на базисната инфлация са леко завишени на фона на силните трендове при потреблението и заетостта, засилвайки възможностите за по-висока инфлация, която да продължи по-дълго от очакваното, предава Ройтерс.
Макар че налице е силна несигурност по отношение на глобалните цени на енергията, на вътрешния и глобалния икономически растеж и при повишенията на потребителските цени, оценката за възходящите рискове е, че те са малко по-високи, що се отнася до перспективите пред базисната инфлация, казват представители на централната банка на Южна Корея в своя двугодишен преглед на инфлационните условия.
„Ако потреблението и заетостта продължат със стабилните си трендове, вторичните ефекти на натрупания натиск от увеличаването на разходите върху основната инфлация може да продължат по-дълго от очакваното“, добавят те.
Банката посочва в доклада, че базисната инфлация, която остава по-висока от общата инфлация през последните месеци, също се забавя, но с много по-бавни темпове, отколкото при сравними минали периоди, заради стабилните цени на услугите.
Потребителската инфлация в Южна Корея се е забавила до 19-месечно дъно от 3,3% през май, но базисната инфлация е останала завишена до 3,9%, надвишавайки общата за втори пореден месец.
Очаква се потребителската инфлация да достигне 2-процентната си средносрочна целева стойност до средата на 2023 г., основно заради силните базисни ефекти, преди да се ускори отново до около 3% към края на годината, казва банката в доклада. Очаква се тенденцията към по-бавно намаляване на базисната инфлация да продължи до средата на тази година, допълват в доклада.
В сравнение с Канада и Австралия, чиито централни банки наскоро продължиха с повишението на лихвите след известни паузи, имотният пазар и пазарът на труда в Южна Корея оказват по-слаб натиск върху цените, отбелязва докладът.
Банката очаква базисните цени да се повишат с 3,3% тази година – това каза институцията миналия месец, след като вдигна февруарската си прогноза от 3,0%, а очакванията за общите потребителски цени са те да нараснат с 3,5%.
Централната банка запази лихвените проценти без промяна миналия месец за трети пореден път, но също така отбеляза, че е възможно това да не е краят на затягането.