Председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард заяви, че инфлационният натиск остава силен и лихвите по заемите ще бъдат повишени още, предава Bloomberg.
В момент, когато пълните последици от действията на ЕЦБ до момента все още не са изцяло усетени, Лагард повтори, че няма ясни данни, че основната инфлация е достигнала връхна точка. Инфлацията при храните остава висока, каза тя пред евродепутатите в Брюксел.
„Ценовият натиск остава силен. Бъдещите ни решения ще гарантират, че лихвите ще бъдат вдигнати до нива, които са достатъчно ограничителни, за да се постигне навременно връщане на инфлацията до средносрочната ни цел от 2% и тя да бъде задържана на тези нива, колкото е необходимо“, заяви Лагард.
Представители на ЕЦБ подчертават, че макар историческата поредица от повишения на лихвите да наближава края си, тя все още не е приключила. Макар че индексът на основната инфлация, която те наблюдават внимателно, се успокоява за втори месец през май, е предвидено ново повишаване на лихвите на 15 юни. Това е в унисон с мнението на повечето инвеститори и икономисти.
Управителят на Ирландската централна банка Гейбриъл Махлуф заяви, че ЕЦБ вероятно ще повиши лихвата на заседанията си през юни и юли, с което депозитната лихва ще достигне 3,75% спрямо сегашните 3,25%. Игнацио Виско, не толкова агресивно настроеният ръководител на Италианската централна банка, коментира през уикенда, че „би настоявал за по-постепенен подход“ към повишаването на лихвите, което вече достигна 375 базисни пункта от миналия юли насам.
„Финансовата стабилност в еврозоната се оказва устойчива до момента, но продължаваме да преценяваме възможни рискове, като вземаме предвид широка гама от индикатори“, заяви Лагард. „Не виждаме размяна между финансовата стабилност и ценовата стабилност в еврозоната“, допълни тя.
Инфлацията в 20-те страни, които споделят еврото, се забави до 6,1% през май спрямо 7% през април, а основните цени, изключващи волатилните цени на храните и на горивото, които са внимателно следени от ЕЦБ, се покачиха само с 5,3% спрямо 5,6% предходния месец.
Това засили дебата за необходимостта от нови повишения на лихвите от ЕЦБ отвъд очакваното увеличение на следващото заседание на 15 юни.
преди 1 година Като тръгне отлива от щатско да не отнесе боксерите на Джеромката https://twitter.com/business/status/1664838080090501125 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Инфлацията се дължи на финансовата политика на Промяната, заради нея България има двойна на средната за ЕС инфлация. Това е теза, която искам да се чуе много ясно https://ruse.news/index.php/2023/02/19/delyan-dobrev-balgarski-lev-nyama-ot-1997-g-toj-e-samo-hartijka/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Ние български лев нямаме от 1997 г., с влизането на валутния борд, това е само една хартийка, обясни Добрев. https://***.bnb.bg/Statistics/StMonetaryInterestRate/StIRLTIR/index.htm?FILTERSANDVALUES=%27FREQ=M%27&pageId=591&series=2&KEYFAMILY=LTIR&TRANSFORMATION=SDMX_VERTICAL отговор Сигнализирай за неуместен коментар