Европейската комисия (ЕК) предлага мащабна реформа на митническите правила, отчитайки ръста на обема на търговията, особено на електронната, между страните от общността, се казва в съобщение от Брюксел. Промяната ще вземе предвид и новите стандарти на общността, които трябва да бъдат проверени на границите, както и геополитическото положение и кризите в региона.
В основата на реформата е създаването на единен център за митнически данни на ЕС, който ще замени съществуващата митническа информационна инфраструктура страните от общността. Това ще намали разходите по поддържането с около 2 млрд. евро годишно. Системата ще бъде управлявана от нов Митнически орган.
Плановете предвиждат поетапно въвеждане на системата, която трябва да заработи напълно през 2038 година.
Част от трансформацията е цифровизиране на процедурите, което да облекчи бюрокрацията и ще подобри контрола върху вноса. "Доверени търговци" ще бъдат освободени от митническите процедури.
Сега вносителите на стоки в ЕС трябва де съобразяват с 27 национални митнически администрации и повече от 111 интерфейса и информационни системи. Липсата на централизирана система поставя под риск общността - от загуба на публични средства до тероризъм, отбелязват от ЕК.
Митническият съюз е едно от явните проявления на европейската интеграция, позволявайки свободното движение на стоки в рамките на единния европейски пазар. През 2021 година търговията на ЕС с трети страни се изчислява на около 4,3 трилиона евро, или 14% от глобалната търговия. Митниците събират годишно около 80 млрд. евро приходи под формата на мита, акцици и ДДС в бюджетите на страните от ЕС.
В последните години митниците са натоварени със задачата да прилагат непрекъснато нарастващ брой нормативни актове, които определят екологичните, социалните и цифровите стандарти за продукти в ЕС.