IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо много компании се изтеглят от Русия именно сега?

Поразителен брой западни компании успяват да напуснат руския пазар. Причините за това са няколко - но за тези, които все още са там, това става все по-трудно и по-скъпо

07:41 | 11.05.23 г. 4
Автор - снимка
Създател
Заводът на VW в Калуга. Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg
Заводът на VW в Калуга. Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Причина 3: Русия задържа евтино западните технологии в страната 

Чрез разрешаването на продажбите Русия успява също така да задържи западните технологии в страната на ниска цена. Още в началото на годината Владимир Путин заяви, че компаниите са оставили „като цяло нелошо наследство: модерна производствена инфраструктура и добре обучен персонал".

В началото на войната западните компании преговаряха и с международни инвеститори, но в крайна сметка за продажба останаха само руски бизнесмени, за които понякога се говори, че имат връзки с Путин. „Друго решение не е възможно при сега действащите разпоредби в Русия", трябваше да каже главният изпълнителен директор на Henkel Карстен Кнобел на годишното общо събрание през април според предварително публикувания текст на речта. В окончателния вариант този пасаж липсваше, очевидно става дума за чувствителен въпрос.

Западните компании като цяло нелошо наследство: модерна производствена инфраструктура и добре обучен персонал.
Владимир Путин
президент на Русия

Купувачът на дъщерното дружество на Henkel е руски инвеститорски консорциум. Mercedes-Benz бе продаден на местния дилър „Автодом“, а VW - на руската автомобилна дилърска група "Авилон".

Почти всички западни компании имат гарантирани клаузи за обратно изкупуване. Въпреки това връщането на компаниите в Русия в краткосрочен план не е мислимо, тъй като санкциите на ЕС ограничават бизнеса в страната.

Причина 4: Излизането понякога е по-лесно за големи концерни като VW и Mercedes

Дори и сегашната вълна от изтегляния да изглежда така, по принцип властите по никакъв начин не улесняват излизането от руския бизнес. „Очевидно е, че големите имена в индустриалния пейзаж успяват по-добре", казва адвокатът Кампос Наве. От ежедневната си работа той знае, че особено средните предприятия срещат трудности при оттеглянето си, отчасти защото не разполагат с необходимите ресурси за това.

В същото време Москва вероятно има по-голям стратегически интерес към дейността на големите компании, които имат повече служители и производствени обекти, отколкото средните предприятия. Компании като Volkswagen „със сигурност ще бъдат разглеждани от Кремъл като вид актив в икономическата война", казва Себастиан Хопе от университета в Берлин.  За тези западни компании, които все още са в Русия, изтеглянето става все по-трудно и по-скъпо. Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg За тези западни компании, които все още са в Русия, изтеглянето става все по-трудно и по-скъпо. Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Но дори големите имена в бизнеса имат проблеми с излизането си - особено тези, които обявиха оттеглянето си само няколко месеца след началото на войната. Дъщерното дружество Unipro на базираната в Дюселдорф енергийна компания Uniper съвсем наскоро беше поставено под държавен контрол в Русия.

Твърди се, че в продължение на месеци Uniper де факто не е имала оперативен контрол върху своите пет електроцентрали и 4300 служители в Русия. Според Uniper през есента тя е подписала договор с руски купувач, но той все още не е одобрен от руските власти.

Wintershall Dea също все още работи по излизането си. През януари петролната и газовата компания обяви края на дейността си в Русия. Главният изпълнителен директор Марио Мерен „изобщо не е в състояние да прецени" кога ще приключи това изтегляне. Руското правителство непрекъснато създава нови пречки, препятствия и административни процедури, поясни той. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:17 | 11.05.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

4
rate up comment 4 rate down comment 1
penkiler1415
преди 1 година
Компаниите изчакваха да видвт накъде отива конфликта. И се махат сега. Дали разбирате защо?! Руснаците го закъсаха. И все повее ще го закъсват!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 27 rate down comment 31
Скъсана_Ушанка
преди 1 година
Бягат, разбира се. Няма нормален човек на който му харесва в Мордор. И ако допреди 2 години се търпеше, вече не е така. Неслучайно се считаше за наказание в западната фирма да те пратят в руския им офис, еее, разбира се обезщетяваха несретниците подобаващо за престоя им там.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 28 rate down comment 24
0pk
преди 1 година
До: Импeраторът Путин за никого нищо не затваря, компаниите бягат от страх пред санкциите на галактическия жандарм. А и не е сигурно дали бягат наистина или само сменят юр. лице и названията си. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 35 rate down comment 33
Импeраторът
преди 1 година
Има една приказка при раздялата и тя е да е с добро, защото не се знае в бъдеще дали няма да се видите/работите отново заедно. С нелепото си поведение, Путин затваря врати не за себе си, с за РФ в бъдеще. Наследството му се превръща все повече и повече в бич за РФ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още