При засилена производствена активност износът на български стоки към Европейския съюз и трети страни през първите два месеца на тази година възлиза на 14,769 млрд. лв., което е с 13,9% повече в сравнение със същия период на 2022 година. Само през февруари експортът е над 7,193 млрд. лв. и нараства със 7,2% на годишна база, показват предварителните данни за стокообмена на България, представени от Националния статистически институт (НСИ).
Номинално изменение в стойностния обем на износа на стоки от България през периода 2022 - 2023 година
(Спрямо същия месец на предходната година) Източник: НСИ
През периода януари - февруари в страната са внесени стоки на стойност 16,458 млрд. лв. (по цени CIF), или със 7,2% повече спрямо същия период на миналата година.
През февруари импортът нараства с 8,1% спрямо същия месец на предходната година и възлиза на 8,318 млрд. лева.
Номинално изменение в стойностния обем на вноса на стоки в България през периода 2022 - 2023 година
(Спрямо същия месец на предходната година) Източник: НСИ
По данни на НСИ общото външнотърговско салдо (износ FOB - внос CIF) е на минус с 1,689 млрд. лева през първите два месеца на 2023 г. Само през февруари общото външнотърговско салдо също е на отрицателна територия с 1,125 млрд. лева.
Търговия с европейските партньори
За два месеца от България към ЕС са изнесени стоки за 9,587 млрд. лева, а вносът е над 9,469 млрд. лева.
В НСИ изчисляват, че търговското салдо с ЕС е на плюс със 118,5 млн. лева, докато за същия период на миналата година е на минус с 85,9 млн. лева.
Стокообмен с трети страни
През периода януари - февруари износът на български стоки за трети страни се увеличава с 14,7% в сравнение със същия период на миналата година като достига 5,181 млрд. лева. Основни търговски партньори на нашата страна са Турция, Обединеното кралство, Украйна, САЩ, Китай, Сърбия и Република Северна Македония, които формират 53,4% от експорта.
Само през февруари износът нараства с 6,1% на годишна база и е над 2,547 млрд. лева.
Номинално изменение в стойностния обем на износа на стоки от България за трети страни през периода 2022 - 2023 година
(Спрямо същия месец на предходната година) Източник: НСИ
От януари до края на февруари експортът за трети страни, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, има най-голям ръст в сравнение със същия период на 2022 г. в секторите „Машини, оборудване и превозни средства“ (80,8%) и „Храни и живи животни“ (58,7%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)“ (23%).
Вносът на стоки през периода януари - февруари се увеличава с 2,6% в сравнение със същия период на 2022 г. и е на стойност 6,989 млрд. лева. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Турция, Руската федерация, Китай и САЩ.
През февруари импортът нараства с 4,5% на годишна база и е в размер на 3,450 млрд. лeвa.
Номинално изменение в стойностния обем на вноса на стоки в България от трети страни през периода 2022 - 2023 година
(Спрямо същия месец на предходната година) Източник: НСИ
При вноса на стоки от трети страни, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, за два месеца най-голямо увеличение за година е отчетено в секторите „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (104,8%) и „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (53,1%).
Най-голям спад се наблюдава в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (19.1%).
Външнотърговското салдо на България с трети страни през периода януари - февруари е на минус с 1,807 млрд. лева.
През февруари то също е с отрицателна стойност, която достига 903,2 млн. лева.
преди 1 година Разбира се..Добре че е износа на оръжие за Украйна и износа на Лукойл като за последно преди регулацията от 5ти Февр 2023. Както и гръмките слова за цялата 2022г колко успешна и невероятна е българската промишленост и индустрия...и какви невероятни висоти е достигнала..ръст от 39%..И ако се изключи оръжието за Украйна, което днес го има, утре не (на стойност 4 млрд ойро), ако се изключи и износа на ток ( на небесните цени, които повече няма да се повторят), като се изключат и горивата на Лукойл отговор Сигнализирай за неуместен коментар