България остава с най-нисък брутен вътрешен продукт на глава от населението, изразен в стандарти на покупателната способност (PPS), в целия Европейски съюз през 2022 г. Според предварителните данни на европейската статистическа агенция Евростат паритетът е достигнал 59% от средното равнище за ЕС през миналата година.
Това е най-високото ниво на стойността от 1995 г. насам, откакто датират първите данни, налични в Евростат.
Старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев коментира във Facebook, че добавяме по 2 процентни пункта на година през последните три години. Според публикацията му с ревизията на населението тази стойност вероятно ще мине границата от 60%.
Според данните на Евростат за поредна година Люксембург е страната, където БВП на глава от населението е бил най-висок спрямо средното ниво за ЕС – за 2022 г. той е със 161% над средното равнище.
Данните показват значителни различия между страните членки на ЕС по отношение на БВП на глава от населението, използвано, за да се измери икономическата активност. През 2022 г. на второ място сред Люксембург е Ирландия със 134% над средното ниво за ЕС, а на трето – Дания с 36% над средното. Те са следвани от Нидерландия (30% над средното), Австрия (25%), Белгия (21%), Швеция (19%) и Германия (17%).
В същото време България (41% под средното за ЕС), Словакия (33% под средното) и Гърция (32%) са страните с най-нисък БВП на глава от населението.