Разходите на глава от населението в Китай са се свили с 0,2% в реално изражение миналата година, след като суровите ограничения заради Covid са засегнали потребителските настроения. Това е само третият подобен спад, откакто данните започват да се следят през 1980 г., съобщава Ройтерс.
Спадът следва скок от 12,6% през 2021 г., показаха данни на Националното статистическо бюро. Това, от своя страна, беше възстановяване след понижението от 4% през 2020 г. по време на първоначалната вълна на пандемията от коронавирус.
Икономиката на Китай се е разраснала само с 3% през 2022 г. - едно от най-слабите нива от близо половин век, тъй като страната реши едва към края на годината да се откаже от драконовските политики за нулев Covid, целящи да потушат всяко ново огнище.
В резултат на това доходите на глава от населението в Китай са се увеличили само с 2,9% в реално изражение, което е вторият по слабост ръст от 1989 г. Продажбите на дребно са се свили с 0,2%, което също е на второ място по най-лошо представяне от 1968 г. насам.
Според Сю Тиенчън, икономист в Economist Intelligence Unit, стръмното забавяне на ръста на доходите на хората с най-ниски доходи в Китай е ключов фактор зад слабите данни за разходите.
„Преди пандемията групата с най-ниски доходи бе една от най-бързо растящите, но сега, доста забележително, се превърна в групата с най-слаб ръст, забавяйки се от 10,1% до 5,2%“, пояснява той.
На некоригирана база доходите на глава от населението в Китай растат до 36 883 юана (5310 долара) миналата година, а разходите на глава на населението са се повишили до 24 538 юана (3533 долара), заяви статистиката.
Селските райони са се представили по-добре от градските. Доходите на домакинствата от селските райони са се увеличили с 4,2% в реално изражение миналата година спрямо ръст от 1,9% при градските жители.
Градската безработица се е свила с 8,4 млн. души през 2022 г., което е първият ѝ спад от 1962 г.