Служителите на Федералния резерв на САЩ може да бъдат принудени да повишат лихвите до 6,5%, за да овладеят инфлацията, показва ново приучване, което разкритикува първоначалния бавен отговор от страна на американската централна банка спрямо покачващите се цени, съобщава Bloomberg.
В доклад, представен в петък на конференция в Ню Йорк, квинтет от икономисти и академици твърдят, че служителите на Фед все още имат прекалено оптимистична перспектива и ще трябва да нанесат известни икономически щети, за да задържат цените под контрол.
„Нашият анализ поставя под съмнение способността на Фед да постигне меко кацане, при което инфлацията да се върне към целта от 2% до края на 2025 г. без лека рецесия“, пишат експертите.
Академичното проучване от 55 страници включва серия от симулации за прогнозиране на вероятните пътища относно основните лихвени проценти на Фед. Компютърните модели предполагат, че лихвените проценти е ще достигнат връх от 5,6%, 6% или 6,5% през втората половина на 2023 г.
Централната банка вече повиши лихвите от почти нулата преди година до целеви диапазон от 4,5% до 4,75%, като през декември нейни служители прогнозираха, че лихвите ще достигнат 5,1% тази година.
Публикуваните в петък нови икономически данни показват, че предпочитаните от Фед мерки за инфлацията неочаквано са се ускорили през януари, което кара инвеститорите да увеличат залозите за допълнителни лихвени повишения.
Авторите на доклада – Стивън Чекети от университета „Брандайс“, Майкъл Фероли от JPMorgan Chase & Co., Питър Хупър от Deutsche Bank AG, Фредерик Мишкин от Колумбийския университет и почетният професор от Нюйоркския университет Кърмит Шьонхолц – представиха своето проучване на годишен политически форум, спонсориран от Училището по бизнес към Университета в Чикаго.
Те изследват 16 различни епизода от 1950 г. в САЩ и няколко други големи икономики, при които съответната централна банка агресивно затяга паричната политика, за да охлади цените. Всички тези мерки са свързани с рецесия.
„При настоящите обстоятелства, които вече включват значително затягане на политиката (и перспектива за по-нататъшно ограничаване), „безупречната дезинфлация“ би била безпрецедентна“, пишат те.
Те обаче похвалиха Фед за старанието относно серията от лихвени повишения, изразявайки оптимизъм, че този ястребов ориентир ще свърши работата.
„При условие, че служителите поддържат рестриктивна позиция през 2023 г. и вероятно след това, Фед изглежда е напът да се доближи до целта за инфлация от 2% в рамките на разумен хоризонт“, изтъкват авторите на доклада.